Co musisz wiedzieć kupując samochody poleasingowe

Zdecydowana większość nowych samochodów sprzedawanych w Polsce, trafia do firm. Przedsiębiorcy wybierają finansowanie leasingiem, żeby móc „wrzucić w koszty” zakup auta. Następnie znaczna część tych samochodów trafia na rynek wtórny.

  1. Co to oznacza, że samochód jest poleasingowy?
  2. Używane auta poleasingowe – jakie modle znajdziemy na rynku?
  3. Licytacja samochodów poleasingowych – o czym musisz widzieć?

Samochody poleasingowe cieszą się dużą popularnością, ze względu na niską cenę za pojazd, który posiada często niewielki przebieg, a także nie jest mocno eksploatowane. Dlatego sporo osób zainteresowanych kupnem auta używanego, szuka wśród pojazdów poleasingowych.

Co to oznacza, że samochód jest poleasingowy?

Leasing to jedna z najbardziej powszechnych form finansowania zakupu auta na firmę. W zasadzie leasing nie różni się bardzo od zakupu na raty, jednak dla przedsiębiorców najistotniejszy jest jeden szczegół. Otóż comiesięczne raty leasingu opłacane w ramach zawartej umowy, mogą według prawa stanowić koszt uzyskania przychodu, a co za tym idzie, przedsiębiorcy odzyskują w postaci mniejszego podatku część wydatków na samochód. Taka możliwość sprawia, że firmowe floty często napędzają rynek aut używanych, ponieważ po okresie leasingowania, przedsiębiorstwa decydują się na kolejne finansowanie nowego pojazdu. Tymczasem kilkuletnie poleasingowe samochody osobowe trafiają na rynek wtórny, gdzie są znakomitą okazją dla klientów indywidualnych. Są to bowiem często auta, które nie były intensywnie eksploatowane, mają niewielki przebieg, a podzespoły nie są zużyte. Jednocześnie cena takiego pojazdu jest zdecydowanie niższa, niż ewentualny zakup nowego samochodu.

Używane auta poleasingowe – jakie modle znajdziemy na rynku?

Jeśli chodzi o wybór samochodów poleasingowych, jest on bardzo szeroki. Od niedużych aut miejskich, wykorzystywanych zazwyczaj jako samochody służbowe dla przedstawicieli handlowych lub pracowników biurowych, po pojazdy dostawcze, wykorzystywane przez firmy produkcyjne. Zwłaszcza wśród niedużych przedsiębiorstw, często wykorzystuje się możliwość wzięcia auta w leasing, żeby w ten atrakcyjny sposób sfinansować zakup nowego prywatnego samochodu. W związku z tym wśród ofert znajdziemy pojazdy z różnych segmentów, z wieloma wariantami wyposażenia. Na rynku dostępny jest bogaty wybór marek, ponieważ praktycznie każdy salon prowadzi sprzedaż leasingową. Wiele modeli samochodów poleasingowych można znaleźć na stronie: https://cararena.pl/, gdzie przedsiębiorcy mogą zamieszczać ogłoszenia z autami, których średni wiek to zaledwie trzy lata.

Licytacja samochodów poleasingowych – o czym musisz widzieć?

Jeśli chodzi o zakup auta poleasingowego, choć nadal jest ono własnością firmy, nie ma wielu ograniczeń podczas jego zakupu. Może tego dokonać zarówno osoba fizyczna, jak i inna firma. W przypadku osób fizycznych, kolejną zaletą jest fakt, że sprzedawca wystawiając fakturę sprawia, że nie trzeba płacić dwuprocentowego podatku od zakupu samochodu. Samochód poleasingowy można kupić za gotówkę, spłacić kredytem lub wziąć ponownie w leasing. Jednym ograniczeniem tej ostatniej ewentualności może być jedynie wiek auta, jednak jeśli ma ono 3-5 lat, ponowne wzięcie go w leasing nie powinno stanowić problemu. Jedną z najważniejszych czynności, jakie należy wykonać przed zakupem samochodu poleasingowego jest dokładna weryfikacja historii serwisowej. Większość pojazdów w leasingu powinna być serwisowana wyłącznie w autoryzowanych serwisach danej marki, wobec czego kupując auto poleasingowe, nabywca ma doskonały wgląd w szczegółową historię eksploatacji wybranego samochodu. Wielu sprzedawców aut używanych poleasingowych oferuje też gwarancję na pojazdy na okres dwóch lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamochód marki Volkswagen – czy warto?
Następny artykułSamochód na wynajem
Redakcja AutoTydzień.pl

Od lat pasjonuje się motoryzacja. Lubuję się w oldschoolowych, klasycznych autach z duszą. Uwielbiam przeprowadzać totalne renowacje samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here