Części zamienne – oryginalne czy o porównywalnej jakości?

Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele różnego rodzaju części zamiennych, z których korzystają warsztaty mechaniczne przy naprawianiu samochodów swoich klientów. Warto mieć świadomość, że niemal wszystkie części powinny mieć homologację, która świadczy o tym, że spełniają one normy umożliwiające ich wprowadzenie na rynek.

Jednak homologacja nie jest wyznacznikiem jakości. O tym decydują inne oznaczenia i zaliczenie części do grupy m.in. oryginalnych części zamiennych, części zamiennych o porównywalnej jakości oraz pozostałych części.

Jak kupować części zamienne?

Odgórnym wymogiem w Unii Europejskiej jest to, aby producenci części zamiennych i dystrybutorzy informowali swoich klientów, jaką jakość mają sprzedawane przez nich produkty. Jakość określana jest według przepisów GVO, a części dzielą się na następujące kategorie:

  • oryginalne części zamienne,
  • części zamienne o porównywalnej jakości,
  • pozostałe zamienniki.

Jeśli mamy do czynienia z oryginalnymi częściami zamiennymi, np. do Forda Transita, to wówczas są to podzespoły stosowane na pierwszy montaż, a także te sprzedawane w opakowaniach sygnowanych przez producenta auta. Można je rozpoznać po tym, że w polskich katalogach z reguły są one oznaczane literą „O”. W zagranicznych katalogach i sklepach można z kolei spotkać się z oznaczeniem „OE” lub „OEM”.

Uwaga na zbyt tanie części

Jeśli już chcemy kupić tańsze zamienniki oryginalnych części, warto jest znaleźć takie, które sprzedawane są pod marką własną producenta, czyli z oznaczeniem „Q” lub „OES”. Będą one tańsze od oryginalnych części sygnowanych logo producenta samochodu, np. nie znajdzie się na nich oznaczenie „O” i nazwa samochodu, np. Ford Transit Custom, ale oznaczenie dystrybutora.

Znacznie tańsze, choć nadal dobre, są części zamienne o porównywalnej jakości. Są to części, które mają działać w sposób zbliżony do części oryginalnych, ale nie muszą być identyczne ani mieć tej samej technologii wykonania. Powinny być podobne pod względem użytkowym i jakościowo w pełni im odpowiadać. Takie części w katalogach w Polsce są oznaczane literą P, zgodnie z zasadami przyjętymi w 2005 roku przez największych ubezpieczycieli i dystrybutorów części zamiennych. Części te mogą być też oznaczone jako „PC” lub „PT” w przypadku elementów, które mają deklarację producenta i certyfikat jakości wydawany przez niezależną jednostkę badawczą.

Jeśli części dostępne w jakimś sklepie czy w serwisie aukcyjnym są niewspółmiernie tanie względem części o porównywalnej jakości, najprawdopodobniej są regenerowane lub nieoryginalne. Czasem nie warto ich kupować z uwagi na niską jakość i wytrzymałość.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here