Dlaczego trzeba pamiętać o wymianie płynu hamulcowego?

Sprawne hamulce to podstawa bezpieczeństwa w aucie. Szczególnie jesienią i zimą. Wymiana klocków oraz tarczy hamulcowych jest jedną z najczęściej wykonywanych czynności serwisowych. Z płynem hamulcowym bywa różnie. Kierowcom zdarza się zapominać o jego istnieniu. Często przypominają sobie o konieczności wymiany płynu hamulcowego stanowczo zbyt późno. Warto dowiedzieć się, czym w tym przypadku, może skończyć się przysłowiowa skleroza.

Czasem wypada zatrzymać się

Podstawowym warunkiem utrzymania samochodu w dobrej kondycji przez lata, jest jego eksploatacja zgodna z zaleceniami producenta. Informacje w nich zawarte wskazują między innymi, jaka powinna być częstotliwość wymiany określonych płynów eksploatacyjnych. Dotyczy to również płynu hamulcowego, który z czasem traci swą jakość. Może to prowadzić do odczuwalnych trudności z hamowaniem auta, co znacznie obniża poziom bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów jak również innych uczestników ruchu i pieszych. Auto musi zatrzymać się, jeżeli sytuacja na drodze tego wymaga.

Wysoka temperatura wrzenia to podstawa

Jednym z zasadniczych elementów mających wpływ na prawidłowe hamowanie samochodu jest właściwe przeniesienie siły hamowania z pedału hamowania na klocki hamulcowe. Odpowiedzialny jest za to właśnie płyn hamulcowy. Najważniejszym parametrem określającym jego jakość jest temperatura wrzenia. W obecnie stosowanych płynach hamulcowych wynosi minimum 230 stopni. Wielkość ta pozwala utrzymać ciśnienie hydrauliczne na odpowiednim poziomie, dzięki czemu cały układ reaguje w oczekiwany przez kierującego pojazdem sposób. Prawidłowe działanie układu hamowania w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem kierowcy jest zaś jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Słabe hamowanie, mocne konsekwencje

Na zużycie i konieczność wymiany płynu hamulcowego ma wpływ jego higroskopijny charakter, oznaczający pochłanianie wilgoci ze wszelkich możliwych źródeł. Woda obniża temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, co może skutkować wytworzeniem pary wodnej zamiast przeniesieniem siły hamowania z pedału hamowania na klocki hamulcowe, szczególnie, gdy cały układ jest mocno rozgrzany. Taka sytuacja podczas jazdy przykładowo po autostradzie może skutkować bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami. Warto wziąć je pod uwagę.

Co 2 lata lub 40 – 60 tysięcy kilometrów

Wymiana płynu hamulcowego powinna być dokonywana zgodnie ze wskazaniami producenta konkretnego modelu. W praktyce oznacza to konieczność korzystania z tej usługi co 2 lata lub co 40 – 60 tysięcy kilometrów. Wymiana płynu hamulcowego to podstawowa usługa serwisowa, którą można wykonać praktycznie w każdym najbliższym warsztacie. Wolne terminy w poszczególnych lokalizacjach można sprawdzić za pośrednictwem wyszukiwarki https://autobooking.com/pl.

Właściwy dobór i wymiana płynu hamulcowego

Należy pamiętać, że układy hamowania w nowoczesnych modelach samochodów szeroko wykorzystują rozwiązania takie jak systemy elektronicznego rozdziału hamowania, bądź ESP. Płyny w nich stosowane powinny umożliwiać odpowiednio szybsze zmiany ciśnienia w obrębie układu. Osiągają to poprzez odpowiednią lepkość. Właściwy dobór płynu w nowoczesnych układach hamowania ma prawie takie samo znaczenie jak jego odpowiednia wymiana. Często w jej trakcie układ musi zostać dokładnie odpowietrzony, co uniemożliwia wykonanie takiej czynności w domowym garażu. Wymiana płynu hamulcowego w profesjonalnym serwisie kosztuje na szczęście niewiele. Zyskać zaś dzięki niej można naprawdę sporo.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here