Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Własny samochód to jednocześnie duże ryzyko pojawiania się usterek. Mimo to często zapominamy o tym, by w bagażniku wozić wszystkie niezbędne narzędzia, które umożliwią nam szybkie i samodzielne naprawienie prostej usterki. Jak więc najlepiej wyposażyć swój samochód, by poradzić sobie w ciężkiej sytuacji?

Lista niezbędnych rzeczy w samochodzie

Wiele z tych elementów może wydawać nam się zbędne, jednak podczas awarii okazuje się, że uratowały nas z ciężkiej sytuacji. Są to:

  • Zestaw płaskich kluczy – niezbędny jeśli chodzi o wyposażenie samochodu, najlepiej kupić zestaw dobrej jakości, który faktycznie sprawdzi się w razie potrzeby. Jeśli połasimy się na tani produkt może się okazać, że przy pierwszej awarii klucz nam pęknie lub złamie się. W celu zakupu najlepiej udać się do sklepu motoryzacyjnego czy narzędziowego, wysokiej jakości zestaw będzie nas kosztował około 70 złotych.
  • Zestaw kluczy nasadowych – potrzebny nam będzie w sytuacjach, gdzie nie znajdą zastosowania klucze płaskie. Tutaj wybór także musi paść na dobrą jakość, ponieważ nasadki z tanich zestawów mogą się odkształcać już przy pierwszym użyciu. Taki zestaw jest nieco droższy od kluczy płaskich, kosztuje około 110 złotych.
  • Zestaw śrubokrętów – przydadzą się do podważania, często też uderzamy młotkiem w śrubokręt. Musimy więc zwrócić uwagę na to, by miały twarde uchwyty, jak i sam śrubokręt. Za porządny zestaw zapłacimy około 100 złotych.
  • Zestaw szczypiec – mogą przydać się w sytuacji ściągania lub zakładania mocno sprężynujących pierścieni, w tym przypadku czeka nas wydatek około 100 złotych.
  • Zestaw kluczy imbusowych – najlepiej, gdy zawiera wszystkie dostępne rozmiary: od najmniejszego do największego. Cena – około 50 złotych.
  • Klucz do filtra oleju – dobrze, jeśli będzie paskowy lub łańcuchowy, z łatwością odkręcimy nim filtr. Dostępne są różne rozmiary, koszt także nie jest zbyt wysoki – od 20 do 50 złotych.
  • Pozostałe narzędzia – nie możemy zapomnieć o młotku, kombinerkach, sprężonym powietrzu, czystych szmatkach, ręcznikach papierowych, mierniku napięcia. Wszystkie te elementy kupimy w każdym supermarkecie i kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Dodatkowe narzędzia niezbędne w każdym aucie

Jeśli chodzi o eksploatację zawieszenia, warto mieć przy sobie podnośnik typu „żaba”. Te, które są dostarczone przez producenta zwykle nie sprawdzają się. Taki podnośnik to wydatek rzędu 200 złotych, jednak gwarantuje nam o wiele większe bezpieczeństwo i komfort w razie konieczności wymiany koła.

Przydać się także może klucz do kół, najlepiej zdecydujmy się na czteroramienny – najbardziej uniwersalny. Kupimy go w markecie za około 15 złotych, nawet wysokiej jakości.

W przypadku eksploatacji nadwozia, dobrze jest mieć przy sobie niektóre akcesoria lakiernicze, takie jak farby dobrane pod kolor naszego nadwozia, lakier bezbarwny, folie, taśmy, czy podkłady. Przydadzą się także woski, czy środki nabłyszczające lub koloryzujące.

Biorąc pod uwagę dbałość o elektrykę naszego samochodu wyposażmy swój bagażnik na pewno w zestaw bezpieczników. Zdobędziemy je w autoryzowanych serwisach lub na aukcjach internetowych, ważne aby były dedykowane do naszego samochodu. Niezbędne są także zapasowe żarówki, ciężko jest przewidzieć kiedy każda z nich się wyczerpie, najczęściej następuje to w najmniej oczekiwanym momencie. Takie akcesoria kosztują nas kilkanaście złotych.

Pomocne wskazówki

Udając się w daleką podróż musimy mieć skontrolowany stan techniczny samochodu. Dodatkowo sprawdźmy oponę zapasową, czy aby na pewno jest w dobrej kondycji. Jeśli zajdzie taka konieczność, zaimpregnujmy ją.

Mogą przydać się także kable wspomagające, dzięki którym podepniemy się do drugiego akumulatora, gdy będzie taka potrzeba. Może też wystąpić sytuacja odwrotna – uratujemy w potrzebie kogoś, kto nie będzie posiadał takich kabli.

Miejmy w samochodzie zapas płynu do spryskiwaczy, czy oleju silnikowego, szczególnie jeśli planujemy daleką podróż. Przydadzą się również takie akcesoria, jak: latarka, race, trójkąt ostrzegawczy. Możemy też nalać do kanistra kilka litrów paliwa w razie, gdyby istniała sytuacja, że nam zabraknie.

Nie zapomnijmy o ważnej gaśnicy samochodowej oraz apteczce z niezbędnym wyposażeniem: plastrami, gazami, bandażami, czy lekami przeciwbólowymi.

Przyda nam się również w pełni naładowany telefon. W razie konieczności wezwania pomocy lub powiadomienia kogoś o awarii samochodu, musimy mieć możliwość kontaktu. Zabierzmy też w podróż trochę jedzenia i picia, a także gotówki.

W sytuacjach skrajnych mogą przydać się mapy, czy koce gdybyśmy mieli spędzić noc w samochodzie.

Wybierając się w daleką podróż sporządźmy sobie listę niezbędnych nam rzeczy. W ten sposób poradzimy sobie w każdej trudnej sytuacji na drodze lub będziemy w stanie pomóc drugiej osobie. Nie bierzmy też przesadnie dużo narzędzi, stanowi to dodatkowy ciężar dla naszego samochodu, a co za tym idzie – większe zużycie paliwa i elementów układu jezdnego.

Więcej porad motoryzacyjnych znajdziesz na www.automis.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here