Klimatyzacja już od wielu lat nie jest kojarzona jedynie z luksusem – dziś stanowi standardowe wyposażenie niemal każdego auta. Nic dziwnego – w zauważalny sposób podnosi komfort podróży, umożliwia szybkie obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu czy skuteczne osuszenie szyb. Jedną z najważniejszych czynności, o której powinni pamiętać właściciele samochodów jest regularne odkażanie klimatyzacji. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie układ chłodzenia ma znaczący wpływ na stan zdrowia kierowcy oraz innych osób podróżujących autem.

Zagrzybiona klimatyzacja w samochodzie – sygnały ostrzegawcze

Gdy podczas podróży samochodem z nawiewów wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach, należy niezwłocznie dokonać przeglądu i czyszczenia klimatyzacji. Jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że w układzie chłodzenia znajdują się szkodliwe dla zdrowia grzyby oraz inne drobnoustroje, które przyczyniają się do takich dolegliwości, jak katar, napady kichania czy łzawienie oczu. W takiej sytuacji zaleca się wizytę w renomowanym serwisie samochodowym, w którym specjaliści wykonają profesjonalne czyszczenie klimatyzacji.

Dezynfekcję klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, a jeśli to możliwe – nawet częściej, tym bardziej, jeśli samochodem podróżują również dzieci.

Pleśnie i grzyby najczęściej gromadzą się wokół tzw. parownika, który jest nie tylko wilgotny, ale także umieszczony w ciemnym miejscu – takie warunki są wprost idealne do rozwoju drobnoustrojów. Brudna i zagrzybiona klimatyzacja może doprowadzić do konieczności wymontowania parownika oraz jego profesjonalnego i zwykle kosztownego oczyszczania.

Środek grzybobójczy w sprayu

To jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych sposobów na odgrzybienie klimatyzacji. W tym przypadku potrzebny będzie jedynie profesjonalny preparat grzybobójczy w sprayu (dostępny np. na stronie http://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Srodek-czyszczacy-klimatyzacja/311130090412.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/). Czyszczenie klimatyzacji przy pomocy tego typu środków można wykonać na dwa sposoby:

  • od strony silnika – przez kanały nawiewowe w komorze silnika, które znajdują się od strony pasażera, należy precyzyjnie wprowadzić preparat w okolice parownika. Zdecydowanie najwygodniej i najdokładniej można to zrobić przy użyciu dołączonego do sprayu elastycznego wężyka. Nałożony w ten sposób środek dostaje się bezpośrednio do użebrowania parownika, niszcząc szkodliwe grzyby i bakterie. Środek należy nakładać precyzyjnie, dzięki czemu dotrze do najgłębszych zakamarków klimatyzacji i dobrze pokryje cały parownik;
  • od wnętrza kokpitu – wężyk dołączony do preparatu należy wprowadzić w miejsce najbardziej intensywnego zasysania powietrza z kokpitu. Dla osiągnięcia jak najlepszego efektu, środek warto wtryskiwać przez około minutę. Dużym ułatwieniem z pewnością będzie dołączona do opakowania instrukcja obsługi, która wyjaśni, jak postępować, aby prawidłowo odkazić klimatyzację w samochodzie.

Ultradźwięki

Metoda chemiczna, która polega na zastosowaniu profesjonalnego urządzenia do odgrzybiania, rozpylającego płyn czyszczący za pomocą ultradźwięków. W tym przypadku środek jest równomiernie wyprowadzany na zewnątrz wąską i elastyczną rurką dzięki wmontowanemu w urządzenie wentylatorowi. W tej metodzie odgrzybiania klimatyzacji dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie specjalnych preparatów przeznaczonych do rozpylania ultradźwiękami. Zwykle zawierają substancje niszczące grzyby, a także usuwające bardzo uciążliwe i przykre zapachy.

Odgrzybianie metodą ultradźwiękową najlepiej przeprowadzać dwuetapowo: w pierwszej kolejności warto zastosować płyn odgrzybiający, a następnie niwelujący brzydkie zapachy.

Po ustawieniu urządzenia w aucie i uruchomieniu klimatyzacji z włączoną funkcją cyklu obiegu wewnętrznego, należy zostawić je na około 25-30 minut, a po upływie wskazanego czas dokładnie wywietrzyć samochód.

Co ważne, metoda ta jest bardzo skuteczna, głównie ze względu na fakt, że para środka grzybobójczego ma mikroskopijne cząsteczki, które doskonale penetrują parownik i wszystkie zakamarki kanałów nawiewowych.

Ozon

Bardzo skuteczna, prosta, ale jednocześnie stosunkowo droga metoda odgrzybiania klimatyzacji. Choć dość drogie jest samo urządzenie do odkażania, w tym przypadku nie ma już potrzeby, aby kupować dodatkowe środki chemiczne.

Tzw. odgrzybiacz ozonowy to urządzenie, które wytwarza ozon, wykorzystując promienie UV oraz wysokie napięcie. Ozon skutecznie usuwa i niszczy bakterie oraz grzyby, a także niweluje nieprzyjemne zapachy.

Urządzenie do dezynfekcji klimatyzacji należy umieścić na desce rozdzielczej w pobliżu nawiewu powietrza, a następnie podłączyć je do gniazdka zapalniczki. Po uruchomieniu silnika oraz włączeniu klimatyzacji (funkcja obiegu wewnętrznego) należy ustawić czas działania urządzenia (od 15 do około 60 minut), dokładnie zamknąć okna oraz drzwi i opuścić pojazd. Po upływie ustalonego czasu urządzenie automatycznie wyłączy się. Na koniec samochód należy dokładnie przewietrzyć.

[Głosów:18    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak jeździć ekonomicznie samochodem?
Następny artykułAuto używane na kredyt
Redakcja AutoTydzień.pl

Od lat pasjonuje się motoryzacja. Lubuję się w oldschoolowych, klasycznych autach z duszą. Uwielbiam przeprowadzać totalne renowacje samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here