Rodzaje naczep do transportu towarów

Wybierając firmę transportową należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy posiada ona możliwości sprzętowe do przewożenia danego typu towaru. W chwili obecnej firmy dysponują szeroką gamą naczep, które są dostosowane do przewodu konkretnych typów ładunku. Nie wszystkie towary możemy transportować wybierając standardowe rozwiązania. Warto zatem poznać rodzaje naczep, z jakich możemy korzystać wynajmując firmę transportową.

Firanka

Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów naczep, jakie są wykorzystywane przez firmy transportowe. Jej cechą charakterystyczną są boki przesłonięte specjalną kurtyną. Budowa firanki umożliwia wygodny rozładunek, niezależnie od umiejscowienia towaru na naczepie. Podczas transportu ładunków z wykorzystaniem firanki, towar jest dodatkowo zabezpieczony specjalnymi pasami.

Chłodnia i izoterma

Zgodnie z nazwą, chłodnia jest rodzajem naczepy przystosowanym do przewozu towarów, które wymagają określonej temperatury. W większości przypadków chodzi o żywność, produkty chemiczne oraz leki. Naczepa jest wyposażona w specjalne agregaty chłodnicze, które umożliwiają sterowanie temperaturą w zakresie +30 do -30 stopni. Nowoczesne naczepy chłodnicze są wyposażone w dwie komory, które pozwalają na transport towarów wymagających różnych temperatur.

Izoterma jest z kolei naczepą, która umożliwia utrzymanie stałej temperatury. Niestety jest to możliwe tylko przez określony czas. W przeciwieństwie do chłodni, izoterma nie jest w stanie wytworzyć określonej temperatury. Można ją porównać do termosu.

Wywrotka

Jest to klasyczna forma naczepy, która nie posiada dachu. To pozwala na jej łatwy załadunek „od góry”. Naczepę można podnosić umożliwiając szybki rozładunek. Wywrotka z reguły wykorzystywana jest do transportu materiałów sypkich.

Ruchoma podłoga

Firma transportowa oferująca przewóz worków, palet oraz materiałów sypkich powinna dysponować autem z nadwoziem posiadającym ruchomą podłogę. To rozwiązanie umożliwia załadunek i rozładunek bez udziału człowieka.

Cysterna

Kolejnym popularnym typem naczepy jest cysterna. Ten typ jest wykorzystywany do przewozu płynów. W tej kategorii naczep możemy wyróżnić cysternę chemiczną, gazową oraz paliwową. Nazwa każdego rodzaju jasno określa rodzaj materiału, jaki może przewozić.

Silos

Silos swoim kształtem jest zbliżony do cysterny. W silosach transportuje się przede wszystkim materiały sypkie, jak zboże czy mąka. Rozładunek naczepy realizowany jest metodą wysypu lub wydmuchu. Po każdym rozładunku konieczne jest dokładne umycie naczepy. W ten sposób można uniknąć ryzyka zanieczyszczenia kolejnego ładunku pozostałościami po poprzednim.

„Niskopodwoziówka” oraz platforma

Naczepa niskopodwoziowa służy głównie do transportu samochodów ciężarowych jak również maszyn rolniczych. Z kolei platforma to pozioma naczepa ładunkowa, która jest wykorzystywana do przewozu tzw. ładunków przestrzennych. Nie ma ona ścian bocznych dzięki czemu nie ogranicza gabarytów przewożonego ładunku. W związku z tym transportowany towar musi być dodatkowo zabezpieczony.

Szukając firmy transportowej warto zwrócić uwagę czy jest ona przygotowana na przewóz rodzaju ładunku, którym dysponujemy. Specjalistyczna naczepa gwarantuje wyższe bezpieczeństwo oraz optymalne warunki transportu określonego towaru.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here