Ubezpieczenie OC samochodu – ile za nie zapłacisz?

Kupujesz pojazd? Poza kosztami jego zakupu i opłatami związanymi z rejestracją pamiętaj również o koszcie komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Z jak wysokimi kosztami wiąże się jego zakup i co należy o nim wiedzieć? Czy możesz wierzyć w wyniki kalkulacji kalkulatora ubezpieczenia ze strony danego towarzystwa ubezpieczeniowego?

Ubezpieczenie samochodu OC

Ubezpieczenie OC samochodu chroni cię jako posiadacza danego pojazdu mechanicznego przed finansowymi konsekwencjami szkód, jakie spowodujesz w związku z ruchem tego pojazdu. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, jeśli np. doprowadzisz do kolizji czy wypadku, ale nie tylko. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również szkody, do których dojdzie podczas załadunku lub rozładunku pojazdu, garażowania, zatrzymania, postoju, a także przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu. Najlepszym sposobem na wyliczenie kosztu ochrony ubezpieczeniowej OC jest kalkulator ubezpieczenia, który znajdziesz na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj, że każdy zakład ubezpieczeń musi ci zapewnić dokładnie taki sam zakres ochrony, jaki wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubezpieczenie OC – kalkulator

W formularzu kalkulatora ubezpieczenia OC musisz wprowadzić wszystkie niezbędne dane, których wymaga dane towarzystwo ubezpieczeniowe (TU). Na tej podstawie poznasz cenę ubezpieczenia OC dla twojego pojazdu i jednocześnie dla ciebie jako jego posiadacza. Pewnie zastanawiasz się, co na nią wpłynęło i dlaczego po przeprowadzeniu kalkulacji dla tego samego pojazdu, ale innego kierowcy, kalkulator wyliczył zupełnie inną kwotę? Rzeczywiście – różnice w cenie OC mogą wynieść nawet 1000zł w zależności od jego posiadacza kwotą nawet powyżej tysiąca złotych. Dlaczego? Może to wynikać z wielu czynników:

  •     Wiek posiadacza – ma bardzo duże znaczenie. Młodzi posiadacze pojazdów, najczęściej do 26 roku życia, muszą się liczyć ze zwyżką na OC. Z czego ona wynika? Otóż tacy kierowcy stanowią grupę wiekową, która ma najwyższy wskaźnik wypadków na 10 tys. osób. Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku wynosił on 17,5 – dla kierowców w wieku 18-24 lat. Dla porównania na kolejnej pozycji pod względem wysokości tego wskaźnika znalazła się kategoria wiekowa 25-39 lat z wynikiem 9,8.
  •     Czas posiadania prawa jazdy – jeśli dopiero co zdałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy pojazd, to dla towarzystwa ubezpieczeniowego jesteś kierowcą bez historii ubezpieczeniowej. Zatem musisz się liczyć z tym, że zapłacisz za OC więcej niż kierowca, który posiada prawo jazdy od wielu lat.
  •     Zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok, w którym z twojego ubezpieczenia OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie, otrzymujesz od zakładu ubezpieczeń zniżkę na OC. Jeśli to twój pierwszy ubezpieczany pojazd, to nie będziesz miał żadnych zniżek. Z drugiej strony wystarczy, że spowodujesz kilka szkód w ciągu jednego roku ochrony ubezpieczeniowej, aby towarzystwo ubezpieczeniowe mogło ci naliczyć zwyżkę na poziomie kilkuset procent.
  •     Twój stan cywilny – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują lepsze warunki ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów, którzy założyli rodzinę i mają dzieci. Zakłady ubezpieczeń twierdzą, że kierowca, który podróżuje z rodziną, jeździ ostrożniej niż singiel, co ma też potwierdzenie w statystykach wypadków.
  •     Miejsce zamieszkania – a w zasadzie nie tylko zamieszkania, lecz także to, w którym pojazd będzie najczęściej użytkowany. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, to możesz liczyć na niższą cenę za OC, ale jeśli głównym miejscem użytkowania auta będzie duże miasto, to cena ubezpieczenia będzie wyższa.

Kalkulator ubezpieczenia OC

Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych w kalkulatorze OC na stronie danego towarzystwa powinieneś poznać realną cenę polisy. Jest to zdecydowanie najszybszy i najłatwiejszy sposób sprawdzenia, ile zapłacisz za OC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here