Woskowanie samochodu

Posiadając samochód musimy pamiętać o tym, by dbać o jego stan zarówno techniczny, jak i wizualny. W tym celu nie wystarczy wyłącznie jeżdżenie na myjnię. Dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć lakier naszego samochodu poprzez jego woskowanie.

Na czym polega woskowanie samochodu?

Polega ono na pokryciu lakieru samochodu warstwą wosku, co zabezpiecza go przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego i poprawia jego przejrzystość. Co więcej, wosk wypełnia również niedoskonałości lakieru, czyli na przykład rysy powstałe podczas eksploatacji pojazdu. Nie jest to oczywiście całkowicie eliminowane, a wyłącznie tuszowane.

Od czego zaczynamy woskowanie auta?

Co ważne, przed woskowaniem musimy porządnie umyć nasz samochód. Należy w tym celu użyć specjalnych szamponów i środków czyszczących, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie te trudne. Tutaj sprawdzą się glinki czyszczące, jednak musimy zrobić to w taki sposób, by nie przedostały się do niej żadne zanieczyszczenia. Mogłoby to doprowadzić do powstania nowych zarysowań.

Rodzaje wosków samochodowych

Obecnie na rynku możemy znaleźć wosk w 3 postaciach:

  • pasta, niskiej jakości kosztuje około 20 zł, za lepszy produkt zapłacimy około 100 złotych,
  • mleczko, za które zapłacimy od 30 do 100 złotych,
  • olejek, cena – około 50 złotych.

Bardzo ważna jest konsystencja oraz przeznaczenie wosku dla karoserii naszego samochodu. Warto nie oszczędzać i zapewnić mu najlepszą jakość dedykowaną do naszego typu karoserii. Do starszych modeli najczęściej używa się wosków w paście, dzięki czemu lepiej usuwane są drobne utlenienia lakieru, często pojawiające się na powierzchni starszych karoserii.

Nowe lakiery najlepiej tolerują olejki, chodzi tu o samochody, które mają maksymalnie rok. Olejki cechują się długotrwałym działaniem  – nawet do kilku miesięcy, a to za sprawą substancji PTFE, która pomaga utrzymywać wosk na karoserii przez około 12 miesięcy, dzięki niemu woda lepiej spływa z karoserii. Stosowanie wosku w olejku zalecane jest przed nadejściem zimy.

Istnieją także rodzaje wosków, które można nakładać już po umyciu samochodu. To rozwiązanie dla osób posiadających zbyt mało czasu na wielogodzinne polerowanie karoserii.

Korzyści woskowania samochodu

Dzięki temu zabiegowi mamy czysta powłokę, karoseria ma nadany połysk, a nadwozie jest skutecznie chronione przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dbając regularnie o nasz samochód mamy pewność, że lakier pozostanie w oryginalnej barwie, a także będzie odporny na utlenianie i odświeży to jego jakość.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektów jednokrotnego woskowania, możemy pokryć karoserię drugą warstwą, która wypełni przestrzenie pominięte w pierwszym polerowaniu. Przy starszych samochodach druga warstwa wosku nada mu bardziej olśniewający wygląd.

Regularne woskowanie oznacza od 2 do 4 razy w roku, dzięki temu niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą miały wpływu na zmatowienie lakieru naszego auta.

Jak skutecznie woskować nasz samochód?

Przede wszystkim pamiętajmy o kupowaniu produktów wyłącznie znanych i sprawdzonych marek, tylko takie zapewnią nam porządny efekt i zapewnią karoserii prawidłową ochronę oraz zabezpieczenie.

Wosk musimy nakładać na suchą powierzchnię, ponieważ moda może uniemożliwić skuteczne wypolerowanie karoserii samochodu. Należy pokryć samochód cienką warstwą wosku, dzięki czemu uzyska on piękny blask i odświeżony wygląd. Możemy tego dokonać przy pomocy szczotki mechanicznej, która posiada gąbkę. Ustawiamy wtedy moc na trzeci poziom, który jest najbardziej optymalny do wykonywania tego rodzaju czynności. Następnie warto użyć mikrofibry, nałożonej na urządzenie.

Zacznijmy woskowanie od ciemniejszych miejsc karoserii, które są poza zasięgiem światła słonecznego. Pamiętajmy, by nie nałożyć zbyt grubej warstwy wosku, ponieważ zmarnujemy produkt i stracimy czas, a nadmiar i tak się nie wchłonie.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektu, wosk ledwo się wchłania i nie poleruje zbyt dobrze, wetrzyjmy go za pomocą ręcznika, wykonując ruchy z góry na dół, które są najbardziej odpowiednie dla uzyskania połysku. Jeśli zamierzamy polerować trudną powierzchnię, to szkoda naszego czasu – na pewno nie uzyskamy zamierzonego efektu, wosk jest tu nieodpowiednim preparatem.

Jak prawidłowo rozprowadzić wosk po samochodzie?

Użyjmy w tym celu bawełnianej ściereczki i wykonujmy ten zabieg przy temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. Musimy obserwować dokładnie strukturę powłoki lakierniczej naszego samochodu, by wiedzieć kiedy czeka nas następne woskowanie.

Jeśli powierzchnia samochodu jest zaniedbana to dłużej utrzymuje wodę, na skutek czego powstaną plamy i zacieki, a po przejechaniu ręką poczujemy nieprzyjemną chropowatość.

Przecierając samochód ściereczką powinna ona łatwo sunąć po powierzchni karoserii. Jeśli tak się nie dzieje lub woda długo utrzymuje się na karoserii oznacza to, że nasz samochód potrzebuje woskowania.

Chcąc utrzymać piękny wygląd swojego samochodu należy regularnie go woskować. Dzięki temu zachowa on oryginalną barwę, będzie odpowiednio chroniony przed utlenianiem i sprawi wrażenie nowego samochodu przez długi czas.

[Głosów:32    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here