Patrząc na cenniki samochodów, można odnieść wrażenie, że ich ceny cały czas rosną. Dziś nawet marki, które kiedyś były uznawane za tańsze – drożeją i to prawdopodobnie szybciej niż, tak zwane marki premium. Dodatkowo – jeśli szuka się czegoś więcej niż tylko podstawowej wersji silnika czy wyposażenia – trzeba słono dopłacić, zaś ostateczna cena okazuje się zaporowa. W takich okolicznościach warto zastanowić się, czy posiadanie samochodu na własność i płacenie za niego dziesiątek lub nawet setek tysięcy złotych ma jeszcze sens? Zwłaszcza w obliczu nowych możliwości, które oferuje rynek takich jak wynajem auta. Z oferty auta na abonament mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Jak taka propozycja wygląda w szczegółach?
Abonament na auto – ogólne zasady
Prawdopodobnie każdy korzysta z jakichś usług w ramach abonamentu. Najpopularniejsze to, oczywiście, abonamenty telefoniczne czy telewizyjne, ale w ramach takiej formy finansowania można też korzystać z dostępu do różnych serwisów na przykład muzycznych czy filmowych. Ogólnie rzecz ujmując, abonament jest ściśle kojarzony z usługami. Jak zatem działa abonament na samochód? Też należy potraktować jako abonament na usługę, którą jest możliwość korzystania z pojazdu. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów abonamentów, również ten ma pewne ograniczenia i zasady, do których trzeba się stosować.
Od czego zależy cena auta na abonament?
Decydując się na ofertę auta na abonament, należy dokładnie przeczytać, jakie są warunki zawarcia umowy. Są w niej najczęściej wyszczególnione prawa i obowiązki użytkownika auta, a także różne czynniki, które wpływają na wysokość ostatecznej opłaty. Oczywistą kwestią jest klasa auta – im wyższa, tym wyższa też jest comiesięczna opłata. Warto jednak pamiętać, że w ramach abonamentu można brać zarówno samochody nowe, jak i używane. Abonament na samochody używane najczęściej oferują firmy zajmujące się leasingiem, które udostępniają samochodypokontraktowe . Dzięki temu ma się pewność, że auto było serwisowane, a także, że jego historia jest sprawdzona i pewna. Kolejna kwestia to roczny limit kilometrów. To kwestia, która trzeba dokładnie przeanalizować. Typowe oferty to te oscylujące w okolicy 20 tysięcy kilometrów rocznie, choć są również takie, które pozwalają rocznie pokonać 40 tysięcy kilometrów. Na drugim końcu skali są propozycje bardzo niskie, na przykład 12 tysięcy kilometrów. Jest to wartość niewielka, nawet do prywatnego użytku i warto rozważyć, czy nie opłaca się dopłacić do comiesięcznej opłaty, a w zamian otrzymać większy zapas kilometrów.
Koszty i usługi dodatkowe auta na abonament
Wysokość abonamentu na auto zależy też od tego, jak długi jest czas jej trwania oraz czy po jej zakończeniu użytkownik będzie chciał wykupić samochód na własność, czy odda go firmie, która zaoferowała mu tę usługę. Warto pamiętać też, że wysokość opłaty można obniżyć wpłatą własną wynoszącą odpowiedni procent wartości samochodu. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy po zakończeniu umowy abonamentowej, chce się zostawić samochód dla siebie. Warto też pamiętać o tym, że firmy, które dają możliwość wzięcia abonamentu na samochód, oferują również pakiety serwisowe, dzięki którym użytkownik praktycznie nie ponosi kosztów związanych z użytkowaniem samochodu, a jedyne, za co musi zapłacić, to paliwo, bo koszty, nawet takie jak przeglądy czy sezonowa wymiana opon wliczone są w abonament lub wymagają niewielkiej dopłaty do niego.
Dlaczego warto zdecydować się na wynajem auta?
Jak już było wspomniane, zakup samochodu to coraz większy wydatek. Jest to szczególnie odczuwalne dla firm, które muszą posiadać większą flotę aut. Jeśli zdecydują się na kredyt, muszą pamiętać o tym, że raty nie mogą wliczać, jako koszt, bo jedynie odsetki od pożyczki się tak klasyfikuje. Dodatkowo auto na abonament ma łatwy do oszacowania koszt użytkowania – w dużej mierze uzależniony jest tylko od tego, jak dużo samochodem się jeździ i ile zużywa się paliwa, bo inne opłaty – ubezpieczenie, ewentualny serwis, najczęściej wliczone są już w opłatę. To również niewątpliwa zaleta dla użytkowników indywidualnych, którzy chcieliby móc użytkować auto, ale niekoniecznie je posiadać. Na koniec warto wspomnieć o jednej nadrzędnej zalecie, która wynika ze wszystkich powyższych – jest to wygoda. Na właścicielu auta zawsze ciążą liczne obowiązki, kwestie takie jak przeglądy, rejestracja, wykupienie ubezpieczenia. Jeśli ktoś decyduje się na abonament, nie musi zajmować się tymi sprawami, bo w świetle prawa nie jest właścicielem samochodu, a jedynie jego użytkownikiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że o auto w abonamencie nie należy dbać. W umowach są najczęściej zapisy, wedle których za wszystkie uszkodzenia, które powstały w wyniku zaniedbania lub niewłaściwej eksploatacji, konsekwencje ponosi użytkownik.
Auta na wynajem – coraz popularniejsza możliwość
Posiadanie samochodu to obecnie luksus, na który decydują się i mogą sobie pozwolić nieliczni. Jednocześnie możliwość korzystania z auta to – tak pożądane, komfort i niezależność. Tę pozorną sprzeczność da się jednak połączyć, bo można korzystać z samochodu, ale w tym samym czasie nie być jego właścicielem. Coraz więcej firm dostrzega tę możliwość i oferuje samochody na wynajem. Korzyści z takiego rozwiązania są bezsporne. Zarówno te dla użytkowników – niższe koszty eksploatacji, stała comiesięczna opłata, brak formalności, jak i społeczne, bo dzięki temu na ulicach jest więcej nowych i bezpiecznych samochodów, które są najczęściej mniej szkodliwe dla środowiska. Czy Polacy zamienią posiadanie na użytkowanie? Czas pokaże.
Artykuł sponsorowany.