Zbliża się lato – czas urlopów. W razie awarii samochodu za granicą należy przede wszystkim włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy, a następnie zadzwonić pod numer awaryjny pomocy drogowej, w który trzeba zaopatrzyć się przed wyjazdem. Na przykład w Grecji to (+30) 104, w Hiszpanii – (+34) 90 23 00 505.
Awaria samochodu za granicą
Awaria podczas wakacji zagranicznych potrafi być bardzo nieprzyjemna – ze względu na dłuższe oczekiwanie na holowanie i samochód zastępczy, barierę językową, inną mentalność kierowców i mechaników, od których oczekujemy pomocy. Może się też wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. W takiej sytuacji zawsze możemy skorzystać z szybkiej pożyczki on line, aby nie pozostać na resztę urlopu bez środków do życia lub z zepsutym samochodem.
Pierwszą czynnością w razie awarii samochodu na trasie jest oczywiście włączenie świateł awaryjnych i postawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100-150 metrów. Samochód najlepiej holować do najbliższego zjazdu, aby nie utrudniać ruchu. Następnie dzwonimy pod numer alarmowy. Listę numerów znajdziemy na portalach dla kierowców. Dla Austrii na przykład jest to numer 120 (kierunkowy 0.043), dla Belgii – (0.032) 070/34 47 77, dla Francji – (0.033) 08 00 08 92 22, ale tylko dla posiadaczy książeczek Międzynarodowej Pomocy Drogowej, i to z wyjątkiem autostrad – każda autostrada posiada swój własny telefon awaryjny.
Najważniejsze jest zapobieganie awarii samochodu na wakacjach
Wyjeżdżając własnym samochodem na wakacje, za granicę czy w kraju, koniecznie zróbmy najpierw przegląd – zmniejszy to ryzyko awarii. Jeśli jednak już się ona wydarzy, warto umieć niektóre usterki zlikwidować samemu – wymienić koło lub uruchomić samochód w celu dotarcia do najbliższego warsztatu. Zawsze miejmy ze sobą lewarek, komplet kluczy, linkę holowniczą, kable rozruchowe, taśmy izolacyjne i porządne rękawice. Ma to oczywiście sens, jeśli potrafimy z tych sprzętów skorzystać – przed wyjazdem poprośmy o szybki kurs kogoś, kto się na tym zna.
Aby uniknąć dużych kosztów i problemów, najlepiej ubezpieczyć samochód – da nam to poczucie większego bezpieczeństwa i przyspieszy czynności związane z naprawą. Istnieją także pakiety ubezpieczeń, gwarantujące w razie usterki za granicą, powrót do miejsca zamieszkania samolotem – przez firmę ubezpieczeniową organizowany jest przelot i transport na lotnisko. To dobra opcja, jeśli wyjeżdżamy daleko i kompletnie nie znamy miejscowego języka.
Artykuł promocyjny.