Wielu właścicieli pojazdów, zwłaszcza tych mniejszych aut, boryka się z problemem ograniczonej pojemności bagażnika. I o ile przy codziennym funkcjonowaniu nie jest to aż tak uciążliwym problemem, o tyle może okazać się kłopotliwe, jeśli chodzi o dłuższej wyjazdy. Odpowiednie spakowanie rzeczy w podróż nie jest kwestią tylko porządku i wygody pasażerów, ale i ich bezpieczeństwa. Każda rzecz musi mieć stabilne i trwałe położenie, luźno rzucona w kąt może stać się śmiertelnym zagrożeniem w razie wypadku. Dlatego warto rozważyć zakup dodatkowego bagażnika, montowanego na dachu pojazdu.

Praktyczne boxy i bagażniki dachowe

Przede wszystkim, trzeba sobie zadać pytanie – komu przyda się dodatkowy bagażnik, montowany na dachu auta? Prawda jest taka, że każda osoba, która narzeka na małą pakowność swojego pojazdu, z pewnością uzna bagażnik na dach za niezwykle przydatny gadżet. Osoby posiadające duże rodziny na co dzień borykają się z dużą ilością drobiazgów zabieranych w rodzinne podróże – boxy dachowe są także dla nich. Miłośnicy nart, rowerów także mogą z łatwością umiejscowić je na bagażnikach dachowych.

Aby określić, jaki model boxu lub bagażnika będzie najbardziej odpowiedni, trzeba dokładnie sprecyzować swoje potrzeby w tym względzie. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, standardem wykonania, długością, szerokością, i – ceną. Rynek bagażników dachowych jest bardzo zróżnicowany i pojemny, ale da się na nim znaleźć modele renomowanych producentów, które są dobrze wykonane, a ich zakup nie rujnuje domowego budżetu.

Zobacz także: https://adamot.pl/belki-bagazniki-dachowe-121

Bagażnik dachowy jest także szczególnie przydatny, kiedy trzeba przewieźć rzeczy, które mogą zabrudzić lub uszkodzić wnętrze auta. Dobrze jest taki bagażnik wyłożyć specjalną matą, która działa wyciszająco i ochronnie dla wnętrza boxu. Dobrze też jest zakupić specjalny organizer do bagażników dachowych, który ułatwia odpowiednie ułożenie w nich bagażu i utrzymanie porządku.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie tylko pojemność bagażnika jest kryterium, jakie należy brać pod uwagę przy jego wyborze. Równie ważna jest maksymalna nośność dachu auta, określona w dokumentach. Absolutnie nie wolno jej przekraczać, gdyż jest to zwyczajnie niebezpieczne.

Montaż bagażnika dachowego na dachu wprowadza również pewne ograniczenia. Nie wolno zapominać, że znacznie zmienia to właściwości aerodynamiczne pojazdu, co kierowca odczuwa w trakcie jazdy. Dlatego z zamontowanym bagażnikiem dachowym nie wolno przekraczać prędkości stu trzydziestu kilometrów na godzinę. Szczególną ostrożność należy zachować podczas przejazdu przez niskie tunele czy pod mostami, ze względu na zwiększoną wysokość pojazdu.

Sposób montażu bagażnika dachowego jest prosty i nieskomplikowany. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy nie przesuwa się on w jakikolwiek sposób. Dobrze zamontowany bagażnik jest całkiem stabilny. Przed wyruszeniem w dłuższą podróż, dobrym rozwiązaniem jest odbycie jazdy testowej, która wskaże czy box lub bagażnik nie stwarza najmniejszego zagrożenia.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here