W związku z rosnącą konkurencją na rynku, wypożyczalnie samochodów prześcigają się, aby pozyskać nowych klientów poprzez coraz to atrakcyjniejsze oferty. Chcąc wypożyczyć samochód warto mieć jednak na uwadze kilka istotnych kwestii, o których niestety czasami zapominamy. Sprawdź czy wiesz wszystko na ten temat.

Co powinna zawierać umowa?

Wypożyczalnie samochodów osobowych mogą stosować bardzo różne wzory umów, niemniej najczęściej klient musi podpisać zwykłą umowę cywilnoprawną. Dokument powinien zawierającą takie informacje, jak np. model wypożyczanego pojazdu, numer rejestracyjny (lub numer seryjny VIN), a także termin oraz miejsce zdania samochodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy w umowie dokładnie opisane są ewentualne uszkodzenia, jak chociażby drobne rysy na karoserii pojazdu. Podczas zwrotu samochodu, jego stan zostanie na pewno bardzo dokładnie zweryfikowany w oparciu o protokół przekazania.

Koszt wynajmu

Dzienna cena wynajmu auta zależy od bardzo wielu czynników. Im lepsze wyposażenie i segment pojazdu, tym oczywiście będzie wyższa. Dla przykładu, wypożyczalnia samochodów ABCO Rent a Car oferuje swoim klientom pojazdy już od 59 złotych dziennie. Właśnie tyle kosztuje tam Volkswagen Up! czy Skoda Citigo. Natomiast za niespełna 100 złotych dziennie w nasze ręce może trafić pojazd wyższej klasy, oferujący dużo większą przestrzeń bagażową i bogatsze wyposażenie.

Limit kilometrów

Pracownik wypożyczalni samochodów powinien przekazać nam dokładne informacje odnośnie liczby kilometrów, jakie możemy pokonać w trakcie trwania umowy. Wiele firm stosuje dodatkowe opłaty za nadmiarowe kilometry, dlatego w przypadku braku takowej informacji, najlepiej zapytać, czy wspomniany limit istnieje i jaki wynosi koszt za jakiego przekroczenie. Najczęściej bez obaw możemy przejechać od 100 do 300 kilometrów dziennie, jednak nie jest to regułą. Koszt jednego kilometra ponad limit wynosi zwykle do kilkunastu groszy.

Miejsce zdania pojazdu

W dużych miastach, takich jak Kraków, Katowice czy Warszawa z pewnością nie będziemy mieli problemu z wyborem najbardziej wygodnego dla nas miejsca zwrotu samochodu. Wypożyczalnie działające w Polsce z reguły starają się wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów pod tym względem i umożliwiają zwrot wynajętego pojazdu nawet w lokalizacji wybranej przez wypożyczającego. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle wygodne dla klienta i pozwala na większą mobilność, ale często wiąże się z dodatkowymi kosztami.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie koła podporowe kupić?
Następny artykułInteligetne lakierowanie felg
Redakcja AutoTydzień.pl

Od lat pasjonuje się motoryzacja. Lubuję się w oldschoolowych, klasycznych autach z duszą. Uwielbiam przeprowadzać totalne renowacje samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here