Co należy wiedzieć o ogumieniu w samochodzie

Właściwie dobrane opony pozwolą Ci cieszyć się bezpieczeństwem jazdy nawet na najdłuższych trasach. Jednak nie każdy kierowca wie, jak dokonać wyboru ogumienia oraz w jaki sposób należy je użytkować. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i zapomnij o kompromisach.

Jak wybrać opony w odpowiednim rozmiarze?

Wybór właściwego rozmiaru opon ma bardzo istotne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Najczęściej producenci aut homologują kilka rozmiarów felg i opon, a informacje o ich rozmiarze można znaleźć na bocznej ścianie ogumienia. Ponadto widnieją tam szczegóły na temat profilu, rodzaju, średnicy oraz indeksie nośności i prędkości. Rozmiar możesz również znaleźć w wewnętrznej strony drzwi kierowcy, wewnętrznej strony pokrywy wlewu paliwa czy w schowku. 

Kiedy należy wymienić opony?

Do najczęściej występujących powodów wymiany opon należy ich wiek. Według zaleceń producentów należy jeździć z jednym kompletem nie dłużej niż przez 10 lat. Dotyczy to również opon, które są w dobrym stanie wizualnym, gdyż mieszanka po takim czasie traci właściwości, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Bardzo ważna jest również głębokość bieżnika, która według przepisów powinna wynosić minimum 1,6 mm. Jeżeli jest mniejsza, ogumienie będzie tracić przyczepność. Wymiany ogumienia należy również dokonać w przypadku wystąpienia uszkodzeń, które nie nadają się do naprawy. 

Jak kupić wysokiej jakości opony?

Przede wszystkim należy wybierać sprawdzone punkty sprzedaży, które cieszą się wysoką renomą. Równie ważne jest doświadczenie członków obsługi, którzy udzielą wielu pomocnych wskazówek i pomogą wybrać najlepsze rozwiązania. Doskonałą propozycją może być oferta sklepu internetowego Plusgum. Znajdziesz tu wyłącznie modele renomowanych producentów, dzięki czemu o najlepszy wybór możesz być spokojny. Oferta obejmuje ogumienie w przeróżnych wariantach, a wygodne zakupy zrobisz bez wychodzenia z domu. 

Czym są opony bieżnikowane?

Mowa o ogumieniu po odzyskaniu pierwotnych właściwości poprzez nałożenie nowego bieżnika w miejscu starego lub pogłębienie go w przypadku znacznego wyeksploatowania. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia ekonomia, gdyż cena jest dużo niższa. Ponadto opony bieżnikowane często charakteryzują się głębszym bieżnikiem od seryjnych modeli. Kolejny atut to niższe koszty eksploatacji. Warto również pamiętać, że proces bieżnikowania obciąża środowisko w mniejszym stopniu niż produkcja nowych opon.

Czym różni się opona radialna od diagonalnej?

Opony te przede wszystkim różnią się wewnętrzną budową. W przypadku opony diagonalnej struktury kordu przecinają się krzyżowo i są mniej elastyczne. Opona radialna charakteryzuje się pasmami kordu ułożonymi w linii prostej, równolegle do siebie. Dzięki temu ogumienie może bardziej uginać się po bokach. Ponadto za wyborem opon diagonalnych przemawia lepsze tłumienie drgań i wyższa odporność na uszkodzenia. Natomiast opony radialne cechuje mniejsza sztywność i lepsza przyczepność podczas jazdy po mokrej nawierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here