Czy warto inwestować w auto z instalacją LPG?

Zakup auta wiąże się z wieloma dylematami, zwłaszcza gdy mocno ogranicza nas budżet. Podstawowy z nich dotyczy rodzaju paliwa. W czasach gdy ceny ropy i benzyny stale idą w górę, mnóstwo osób skłania się ku instalacji LPG w swoich samochodach. W sprzedaży aut używanych nie brakuje także pojazdów, które taką instalację już mają. Czy warto w nie inwestować? Kiedy opłaca się kupić auto na gaz?

Montaż instalacji LPG

Nie każdy samochód pozwala na bezproblemową instalację LPG. W niektórych autach będzie to po prostu nieopłacalne z uwagi na wysokie koszty. Ogólny pogląd głosi, że im mniejszy stopień skomplikowania silnika, tym bardziej opłaca się zamontować instalację LPG, gdyż nie będzie się to wiązać z kłopotliwym dostosowaniem go do zasilania gazem. Musimy bowiem wiedzieć, że rodzaj instalacji, a nawet jej montaż dobierany jest pod kątem parametrów silnika. Wszystko musi zostać więc szczegółowo omówione ze specjalistą w tym zakresie. Co ciekawe, w sprzedaży dostępne są obecnie samochody z fabrycznie montowaną instalacją LPG. Ich zakup wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. 

Koszt eksploatacji pojazdu z instalacją LPG

Jazda „na gazie” ma przyczyniać się przede wszystkim do znacznych oszczędności. Jak to jednak jest w rzeczywistości? Czy naprawdę można odczuć różnicę w kosztach? Także i w tym przypadku nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Odpowiednio dopasowana instalacja LPG z pewnością powinna przyczynić się niższych kosztów eksploatacyjnych, szczególnie dla osób, które dużo jeżdżą. Najlepiej zatem sprawdzić ile wynosi montaż instalacji, jakie spalanie ma nasz samochód, a następnie obliczyć kiedy tego rodzaju inwestycja nam się zwróci (po jakiej ilości przejechanych kilometrów i w jaki czasie realnie pokonamy taką odległość). Przykładową ofertę odnośnie instalacji gazowej możemy sprawdzić na stronie https://tezet.pl/oferta/autogaz/.

Jakie są zalety auta na gaz?

Podstawowa zaleta samochodu z instalacją LPG to oszczędność, o czym wspomniano już wyżej. Warto także wiedzieć, że takie pojazdy pracują znacznie ciszej, a co więcej są korzystniejsze dla środowiska. Podczas spalania gaz wydziela minimalną ilość sadzy. Ta różnica w porównaniu do benzyny jest ogromna. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Podczas spalania w silnikach nie powstaje osad. Nie występuje zatem problem z zanieczyszczeniami, które powstają na ściankach cylindrów.

Ile kosztuje instalacja LPG?

Ceny instalacji LPG jak również jej montażu są bardzo zróżnicowane. Bardzo dużo zależy bowiem od modelu i rocznika pojazdu. Znaczenie ma jednocześnie model instalacji. Im bardziej zaawansowany, tym ostateczna cena będzie wyższa. Zazwyczaj przeciętny koszt wynosi ok. 2000-2500 złotych. Za instalację z najwyższej półki zapłacimy nawet 5 tysięcy złotych.

Montaż instalacji LPG nie będzie korzystny w przypadku każdego auta, zanim więc zdecydujemy się na taki krok, porozmawiamy ze specjalistą. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here