Czy warto wybrać samochód hybrydowy

Samochody hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Wynika to z ich wielu zalet, do których zaliczamy przede wszystkim niskie koszty eksploatacji oraz ekologiczność. Czy jednak auta tego typu są pozbawione wad? I, co najważniejsze, czy warto wybrać samochód hybrydowy? Sprawdźmy!

Czym jest samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy charakteryzuje się tym, że posiada dwa różne źródła napędu – najczęściej silnik spalinowy, a także elektryczny.

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się tzw. hybrydy miękkie (mHEV), w których silnik elektryczny nie napędzał samodzielnie auta, ale odzyskiwał energię (np. w trakcie hamowania) i wykorzystywał ją do wspomagania silnika spalinowego podczas przyspieszania. Z czasem jednak zainteresowanie kierowców wzbudziły także hybrydy pełne (HEV), w których silniki elektryczne mogły napędzać samochód na krótkich odcinkach, a także typu plug-in (PHEV), w których po pełnym naładowaniu silnika elektrycznego można przejechać na nim nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Wybór jest więc spory, a to, którą hybrydę wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Aby dowiedzieć się, czy warto wybrać samochód hybrydowy, warto poznać jego zalety i wady.

Jakie zalety i wady ma samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe nie bez powodu cieszą się rosnącym zainteresowaniem kierowców. Ich największą zaletą są niskie koszty eksploatacji – dzięki połączeniu silnika elektrycznego ze spalinowym możliwe jest zyskanie sporych oszczędności na paliwie.

Wpływ na to, czy warto wybrać samochód hybrydowy, powinny mieć również inne korzyści, do których zaliczamy:

  • cichą pracę silników, a co za tym idzie większy komfort podczas podróży;
  • przyjemne prowadzenie oraz brak szarpnięć, co również wpływa na wygodę kierowcy i pasażerów;
  • bardzo dobre osiągi, które w wielu przypadkach są porównywalne z klasycznymi samochodami napędzanymi przez silnik spalinowy;
  • niższą awaryjność, co może mieć spory wpływ na przyszłe wydatki związane z serwisem;
  • ekologiczność – samochody hybrydowe produkują o wiele mniej spalin niż tradycyjne pojazdy.

Czy w takim razie hybrydy są pozbawione wad? Nie, jednak bledną one przy licznych zaletach. Minusem jest w tym przypadku przede wszystkim wysoka cena zakupu pojazdu. Jednak biorąc pod uwagę mniejsze koszty eksploatacji i niższą awaryjność, problem ten nie musi wpływać na decyzję o zainwestowaniu w hybrydę.

Czy warto wybrać samochód hybrydowy?

Pomimo rosnącego zainteresowania tym rodzajem aut, wciąż wielu kierowców zastanawia się, czy warto wybrać samochód hybrydowy. My nie mamy wątpliwości – to pewna inwestycja, która powinna zwrócić się w krótkim czasie. Samochody hybrydowe zapewnią Ci komfortową, bezpieczną i oszczędną jazdę w każdych warunkach.

Pamiętaj! Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości samochodzie hybrydowym, udaj się do autoryzowanego dealera, np. salonu Toyoty w Warszawie (Toyota Okęcie). Dzięki temu zakupisz auto nowe, niezawodne i dopasowane do Twoich potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here