Czy warto zainwestować w używany samochód osobowy

Zakup samochodu to w dzisiejszych czasach spory i wymagający podjęcia wielu ważnych decyzji wydatek. Z perspektywy nabywcy, najłatwiej byłoby kupić pojazd prosto z salonu. Mielibyśmy wtedy pewność co do jego stanu technicznego, a i wizualnie prezentowałby się naprawdę znakomicie. Niestety, galopująca inflacja i wydarzenia na świecie powodują, że dla wielu naszych obywateli taka transakcja staje się niemożliwa ze względów finansowych.

Opinie ekspertów w tej kwestii są jednoznaczne – żyjemy w czasach, w których zakup salonowego auta jest bardzo utrudniony. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie samochody brane są na kredyt, z uwagi na brak wystarczającej ilości środków u nabywcy.

Zakup samochodu jako zabezpieczenie przed inflacją

Choć czasem wydaje się nam, że widzieliśmy już wszystko, to wydarzenia na świecie nieustannie zaskakują nas swoim scenariuszem. Samochody od zawsze były aktywami, których wartość zaczynała spadać zaraz po zakupie. Kilka lat użytkowania pojazdu mogło obniżyć jego wartość rynkową nawet o połowę, a starsze lecz sprawne samochody można było kupić za naprawdę niewielkie pieniądze.

Czasy pandemii oraz sytuacja za naszą wschodnią granicą całkowicie wywróciły rynek pojazdów mechanicznych. Obecnie wartość rynkowa samochodów używanych rośnie, a dla niektórych dobra te stały się już środkiem antyinflacyjnej inwestycji. Szacuje się, że średnia cena samochodu używanego z przebiegiem ok. 200 000 km, zdołała na przestrzeni trzech lat wzrosnąć z 19 000 zł do nawet 25 000 zł.

Gdzie warto kupić używany samochód?

Mając pewność co do utrzymania wartości pojazdu przez najbliższe lata, spora część osób decyduje się kupić samochód pochodzący właśnie z rynku wtórnego. Należy jednak pamiętać, że transakcja ta wymaga więcej zaangażowania ze strony nabywcy, aniżeli ma to miejsce w przypadku nowych aut. Wielu handlarzy samochodowych nie przykłada szczególnej uwagi do stanu technicznego sprowadzanych przez siebie pojazdów. Często więc, nabywcy cieszący się z kupna auta używanego w niskich cenach, muszą później dokładać do jego napraw.

Gdzie warto kupić używany samochód

Ostatnimi czasy, bardzo popularne stało się kupowanie samochodów z drugiej ręki w salonie. Wielu dealerów zdecydowało się wprowadzić taką opcję do swojej oferty, z uwagi na rosnące ceny rynkowe nowych modeli pojazdów mechanicznych. Jeśli chodzi o markę Citroen używane pojazdy możemy kupić niemal w każdym salonie. Korzyścią dla nabywcy jest w tym przypadku wieloletnia gwarancja oraz pewność, że przez cały okres wcześniejszej eksploatacji auto serwisowano w ASO. Salony samochodowe nie wykazują w ten sposób niskich wyników sprzedaży, przez co można powiedzieć o obustronnym zadowoleniu z takiego rozwiązania.

Czy na dłuższą metę opłaca się kupować auto w celach inwestycyjnych?

Niestety, zakup samochodów używanych nie jest w dzisiejszych czasach złotym środkiem pozwalającym sporo zarobić. Choć na obecną chwilę ceny takich pojazdów rosną, to w przyszłości znów zaczną tracić na wartości. Jedyną niewiadomą jest w tym przypadku czas zaburzenia trendu, który dziś określa się jako rosnący.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here