Każda przyczepa jest wyposażona w specjalne podpory, które odpowiadają za jej stabilność w w czasie jazdy oraz postoju. Warto jednak zadbać o dodatkowe oparcie w postaci specjalnego koła podporowego. Dlaczego?

Kiedy najbardziej przydaje się koło podporowe?

Koło podporowe stanowi dodatkowy elementem wyposażenia przyczepy. Jego montaż nie jest konieczny, jednak znacznie ułatwia operowanie nią w momencie zdejmowania z haka, czyli podczas jednej z najtrudniejszych czynności. Dzięki kołu prościej wykonywać także inne manewry oraz ponownie zaczepić przyczepę na haku.

Koła podporowe przydają się również w przypadku konieczności ustawienia przyczepy na niezbyt równej powierzchni. Dodatkowe oparcie wspomaga pracę oryginalnie zamontowanych mechanizmów podporowych, dzięki czemu nie tylko łatwiej uzyskać pełną stabilizację przyczepy, ale także można znacznie ograniczyć zużycie oryginalnych podpór.

Koło podporowe dostosowane do rodzaju przyczepy

Wybór odpowiednich kół podporowych powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju posiadanej przyczepy. W przypadku lżejszych modeli można wybrać koła o niższej wartości dopuszczalnego obciążenia. Na jakość kół ma wpływ przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane; nieduży ciężar pozwala na użycie koła na przykład z tworzywa syntetycznego. Cięższe przyczepy natomiast wymagają zastosowania koła podporowego wykonanego z bardziej wytrzymałego materiału – na przykład metalowo-gumowych.

Poszczególne rodzaje kół podporowych różnią się także sposobem montażu. Na rynku dostępne są uniwersalne modele klasyczne oraz automatyczne i półautomatyczne, które nie są zalecane w przypadku przyczep ciężkich. Te ostatnie są prostsze w montażu, jednak podczas dużego obciążenia mogą niedostatecznie utrzymywać przyczepę.

Nowoczesne koła podporowe

Koła nowszego typu często posiadają napęd. Dzięki temu nie tylko spełniają funkcję stabilizatora przyczepy, ale także można ją za ich pomocą dowolnie przesuwać. Warto wspomnieć, iż nawet całkowita zmiana położenia przyczepy nie wymaga wówczas użycia dodatkowego napędu pojazdu mechanicznego.

Innym istotnym elementem nowoczesnych kół podporowych jest wmontowana waga. Najbardziej przydatna jest podczas załadunku różnego rodzaju towaru. Dzięki niej można uniknąć nieświadomego przekroczenia dopuszczalnego udźwigu przyczepy, czyli jej przeładowania.

Koła podporowe do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here