Dobry alkomat

Alkomaty są używane przez służby porządkowe, pracodawców i osoby prywatne. Jednak po czym rozpoznać dobry alkomat? Jak go właściwie dobrać pod swoje potrzeby? Postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości na ten temat.

Urządzenia i rodzaje

Jak powszechnie wiadomo, alkomaty są urządzeniami służącymi do mierzenia poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak nie wszystkie są takie same; różnią się rodzajem sensora, który w zależności od swojej mocy pozwala na dłuższe lub krótsze użytkowanie sprzętu pomiędzy kalibracjami. Kalibracja alkomatu to innymi słowy, jego regulacja; w zależności od wspomnianej mocy sensora alkomat wymaga kalibracji po różnej ilości przeprowadzonych badań. Przykładowo, alkomaty z sensorem półprzewodnikowym wymagają kalibracji co 300-500 pomiarów, natomiast z elektrochemicznym po przekroczeniu pięciuset. Co z tego wynika dla potencjalnego kupca? Przede wszystkim wniosek, że sprzęt należy dobierać pod potrzeby. W dużych firmach lub fabrykach, gdzie stan trzeźwości pracowników badany jest regularnie powinny wyposażyć się w mocniejsze alkomaty, przystosowane do wykonywania dużej ilości pomiarów, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie wymagana częsta kalibracja. Tymi kryteriami kierują się również służby mundurowe i zaopatrują swoich funkcjonariuszy jedynie w profesjonale urządzenia.  Osobom prywatnym, które czasem mają wątpliwości czy mogą prowadzić auto i nie prowadzą regularnych pomiarów starczy mały alkomat personalny jak np. CT-1 firmy Certen. Więcej na temat ich specyfikacji można przeczytać tutaj

Co jeszcze?

Dobry alkomat to nie tylko sprzęt dobrany pod ściśle określone potrzeby użytkownika. Podczas dokonywania wyboru należy się także kierować tym, czy sprzęt jest certyfikowany i czy pochodzi od znanego, zaufanego sprzedawcy – to gwarancja rzeczywistych i dokładnych pomiarów. Nie warto oszczędzać przy zakupie alkomatu, ponieważ urządzenia niskiej jakości, pochodzące z niesprawdzonego źródła mogą nie tylko dać zły pomiar, lecz w konsekwencji narazić na niebezpieczeństwo nas i naszych bliskich. 

Więcej alkomatów znajdziesz na stronie: certen.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here