Niskie temperatury powietrza w połączeniu z wszędobylską wilgocią, błotem i solą drogową to największe zagrożenia czyhające na felgi samochodowe w okresie zimowych chłodów. Na szczęście odpowiednio zabezpieczone i systematycznie konserwowane felgi, zarówno felgi aluminiowe, jak i felgi stalowe, powinny bez większego szwanku przetrwać okres zimy i w dobrym stanie dotrwać do cieplejszych miesięcy roku.

Co ważne, pokutujące w myśleniu wielu kierowców przeświadczenie o konieczności zmiany felg aluminiowych na stalowe, na okres zimy, współcześnie wydaje się zupełnie bezzasadne i błędne. Nowoczesne felgi aluminiowe posiadają specjalne powłoki ochronne, które w wysokim stopniu zabezpieczają je przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak sól drogowa. Oczywiście lakierowana powierzchnia felg aluminiowych może zostać uszkodzona w sposób mechaniczny, dlatego o felgi należy systematycznie dbać, myć i konserwować. Warto to robić przez cały rok, ze szczególnym naciskiem na okres jesienno-zimowy, gdy samochodowe felgi są w największym stopniu narażone na działanie wilgoci, soli drogowej i zimna. Jak to robić w prawidłowy sposób?

Systematyczne mycie felg samochodowych

Czyste, wolne od błota i innego rodzaju zanieczyszczeń felgi to duży atut każdego auta. Dzięki cm samochód zyskuje na atrakcyjności wyglądu, wydaje się nowszy i bardziej zadbany. Systematyczne usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych z powierzchni felg aluminiowych to także prosty sposób na wydłużenie okresu ich żywotności – czyste felgi przez dłuższy czas zachowują swój oryginalny, atrakcyjny dla oka wygląd. Do mycia felg aluminiowych, jeśli robisz to systematycznie, zwykle wystarczy klasyczny szampon do mycia samochodowej karoserii, znajdziesz go chociażby na Felgeo. Przy większych zabrudzeniach, gdy na powierzchni felgi zgromadzi się trudny do usunięcia grafit, do ich czyszczenia możesz użyć bardziej wyrafinowanych środków czyszczących. Na rynku znajdziesz specjalne preparaty do mycia felg aluminiowych, które pomogą uporać się z największymi zabrudzeniami i jednocześnie nie uszkodzą delikatnej powierzchni lakieru. Po umyciu felg miękką szmatką lub gąbką ich powierzchnię należy spłukać strumieniem czystej wody. Pamiętaj – przed umyciem felg aluminiowych, poczekaj na ich wystygnięcie. Mycie nagrzanych felg może doprowadzić do spękania zabezpieczającej aluminium powłoki lakierniczej.

Konserwacja felg aluminiowych

Dokładnie umyte, wolne od zanieczyszczeń felgi aluminiowe można pokryć warstwą wosku lub innego rodzaju preparatu konserwującego, dzięki któremu błoto pośniegowe i grafit nie będą zbyt mocno przylegały do powierzchni felgi i łatwiej będzie się ich pozbyć. Dodatkowa warstwa ochronna to także skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia powierzchni felgi przez sól drogową, która w dość dużych ilościach sypana jest na drogi w czasie wzmożonych opadów śniegu lub marznącego deszczu.

W okresie zimy dużym zagrożeniem dla felg aluminiowych są także dziury w jezdni. Niestety nie jesteśmy w stanie uchronić się przed uszkodzeniami, jakie może spowodować najechanie na głęboką dziurę lub uderzenie kołem w wysoki krawężnik. Na szczęście dobrej jakości felgi aluminiowe są bardzo wytrzymałe i rzadko kiedy ulegają takim odkształceniom – felgi stalowe gniotą się znacznie częściej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here