Fotelik samochodowy dla dziecka – sprawdź jak wybrać

Każdy kto ma dziecko doskonale wie, że samochód jest niezwykle praktycznym i wygodnym rozwiązanie. Do bagażnika spakujesz wszystkie potrzebne Ci rzeczy, których zazwyczaj przy dziecku jest sporo i możesz się swobodnie przemieszczać nie zależnie od pogody. Nie musisz się martwić, że maluch zmoknie lub zmarznie. Jednak podróżując z malcem musisz również pamiętać o jego bezpieczeństwie.

Jest wiele dostępnych na rynku modeli fotelików samochodowych. Różnią się nieco wyglądem, sposobem zapięcia, czy też dodatkowymi funkcjami. Muszą jednak spełniać określone normy bezpieczeństwa oraz być dostosowane do wieku i wagi dziecka. Więcej na temat tych zasad znajdziesz w artykule – Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy! A na co zwrócić uwagę kupując fotelik do samochodu – oto kilka podpowiedzi.

Foteliki dla najmłodszych

Pierwszy fotelik samochodowy jest przeznaczony dla dzieci mniej więcej do 1 roku życia (13 kg). Różnią się budową od następnych modeli, przede wszystkim jest to determinowane faktem, że dzieci w tym wieku jeszcze nie umieją siedzieć, więc muszą być przewożone w pozycji półleżącej. Takie foteliki do przewożenia najmłodszych są dostępne między innymi w wózkach w wersji 3w1 i są dopasowane do ich stelaży, jednak modele te nie przychodzą żadnych testów zdarzeniowych. Więc choć są wygodne, nie koniecznie wystarczająco bezpieczne. Jeśli więc wybieracie się z maluchem na dłuższe trasy lepiej wybrać odpowiedni fotelik z certyfikatem. Podczas zakupu warto również wybrać produkt wykonany z oddychających materiałów, dzięki czemu dziecko nie będzie się w nim przegrzewać. Powinien również być wyposażony w wygodny uchwyt ułatwiający jego przenoszenie. Wybierając fotelik dla starszego już dziecka pamiętaj, że musi być on dobrany do jego wagi.

Foteliki dla najmłodszych

Bezpieczne mocowanie

By fotelik odpowiednio spełnił swoją funkcje ochronną, w razie wypadku, musi być on odpowiednio zamocowany. Modele dostępnych na rynku fotelików mogą być montowane na dwa sposoby:
– za pomocą pasa bezpieczeństwa – rozwiązanie to jest dość skomplikowane i rodzice mają z nim problem, często robiąc to błędnie;
– systemem mocowań isofix – umożliwia szybkie i stabilne zamontowanie fotelika w samochodzie, składa się ze specjalnych uchwytów, które są montowane między siedziskiem a oparciem fotela. Wybierając ten system, pamiętaj że uchwyty muszą być dobrane do marki Twojego samochodu. Jednak samo mocowanie jest uniwersalne i będzie do niego pasować każdy fotelik z isofixem.

Dodatkowe funkcje fotelików

Dodatkowe funkcje fotelików

Wybierając fotelik samochodowy, sprawdź również dodatkowe funkcję w jakie został on wyposażony, a które będą zwiększać komfort dziecka podczas podróży, zwłaszcza tych dalekich.

Funkcja spania – specjalna budowa tego fotelika umożliwia odchylenie oparcia do tyłu z jednoczesnym uniesieniem siedzenia do góry, dzięki czemu ma układ kołyski, w której dziecko może spokojnie zasnąć a jego główka nie będzie uciekać w różne strony. Posiada dodatkowe 3 – lub 5 punktowe pasy bezpieczeństwa. Jest bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin, które często wybierają się w długie trasy.

Obrotowe siedzisko – ułatwia przypięcie dziecka lub też jego ubranie, czy karmienie w samochodzie, jednak ta funkcja może być użytkowana jedynie podczas postoju.

Wysuwane pojemniki – są w nie wyposażone foteliki dla starszych dzieci. Dzięki nim mały podróżnik może mieć pod ręką, kredki, kolorowanki czy inne drobiazgi, które umilą mu czas podczas długiej podróży.

Pamiętaj, że dobrze dobrany fotelik to wygoda i bezpieczeństwo twojego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here