Odblask

Przepisy nakładające na pieszych obowiązek noszenia odblasków poza terenem zabudowanym obowiązują już od września ubiegłego roku. Za ich nieprzestrzeganie grozi kara finansowa. Jednak to nie tylko wizja mandatu, powinna nas skłonić do noszenia odblasków. Wypadki z udziałem pieszych, których przyczyną jest zła widoczność mają dużo poważniejsze konsekwencje.

Wybór gadżetów odblaskowych jest bardzo duży od: tradycyjnych breloczków, kamizelek i smyczy, po kilkuelementowe zestawy LED przeznaczone dla biegaczy i rowerzystów. Niezależnie od rodzaju elementów odblaskowych bardzo ważne jest, by je właściwie założyć. Odblaski powinny być umieszczone na ramieniu, plecach lub na wysokości kolan. W sklepach można znaleźć gadżety dedykowane dorosłym i specjalne linie dla dzieci np.: breloczki z postaciami z bajek, małe kamizelki odblaskowe, czapeczki- mówi Aneta Niciak z serwisu odblaski24.com.p.

Niesubordynacja grozi mandatem

Za nieprzestrzeganie przepisów policja ma prawo nałożyć mandat do wysokości do 500 zł. Jednak to nie kara finansowa powinna nas obligować do zakładania odblasków. Tu liczy się coś więcej. Bardzo często piesi nie uświadamiają sobie, jak trudno jest dostrzec kierowcy np.: osobę idącą poboczem w ciemnym ubraniu.

Stawką jest zdrowie i życie

Nie zawsze prowadzący pojazd są w stanie zareagować na różne nieprawidłowe zachowania niezmotoryzowanych np.: przechodzenie w niedozwolonych miejscach. W przypadku dzieci dochodzi jeszcze ich niewielki wzrost, ruchliwość i spontaniczność działań, co często powoduje wchodzenie na jezdnię w ostatniej chwili. Pośpiech, szybko zapadający zmrok, trudne warunki drogowe np.: gołoledź, mokre liście, czy chwila nieuwagi mogą kosztować czyjeś zdrowie i życie.

Nie ma co ukrywać, że z wypadku, którym uczestniczy pieszy i samochód, ten drugi jest w stanie wyjść bez szwanku. Skutki wypadków to niejednokrotnie poważne konsekwencje dla kierowcy, a dla poszkodowanych niezmotoryzowanych długi i bolesny pobyt w szpitalu, kalectwo, czy nawet śmierć.

Odblaski to wydatek rzędu kilku bądź kilkunastu złotych, a naprawdę mogą uratować czyjeś życie. Można je kupić w supermarketach, czy wygodnie zamówić w internecie. Moda na zdrowy styl życia, ruch, ekologiczne odżywianie ma celu poprawę jakości naszego życia i zdrowia. W pogoni za zdrowotnymi nowinkami zapominamy o najprostszych rzeczach, które dla naszego zdrowia mogą mieć niebagatelne znaczenie. Mały drobiazg – odpowiedni gadżet odblaskowy – jest jednym z nich. Jego zakładanie powinno stać się takim samym nawykiem, jak codzienne mycie zębów. Kara finansowa w postaci mandatu to dodatkowy bodziec, ale najlepiej, by do zakładania kamizelki odblaskowej skłoniły nas racjonalne argumenty i twarde fakty mówiące o bezpieczeństwie na drogach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here