Gogle motocyklowe

Profesjonalny motocyklista ponad szybką jazdę zawsze przełoży swoje bezpieczeństwo. Najważniejszy jest odpowiedni strój oraz akcesoria, które sprawią, że nawet w razie wypadku nie stanie nam się większa krzywda.

Wiele osób jeździ, nie przestrzegając wymogów bezpieczeństwa – bez rękawiczek, w adidasach, bez kurtki i kasku. Siadając na motor crossowy powinniśmy mieć na sobie kombinezon, odpowiednie obuwie, kask, a także gogle, które są niezbędnym elementem naszego stroju.

Jak zbudowane są gogle motocyklowe?

gogle na motor

Gogle znacznie różnią się swoją budową od tradycyjnych gogli narciarsko-snowboardowych. Oprawa wykonana jest z niezwykle elastycznego materiału, który jest bardzo wytrzymały i nie pęka, a także poddaje się naciskom i idealnie dopasowuje się do twarzy lub kasku.

Wewnątrz powinna znajdować się gąbka hipoalergiczna, która skutecznie wchłania pot i nie powoduje żadnego dyskomfortu na twarzy, dodatkowo gogle wyposażone są w łatwo wymienne szyby, które wykonano w innych technologiach, niż tradycyjne gogle.

W goglach motocrossowych znajdziemy jednowarstwową szybę, co ułatwia szybkie odparowywanie oraz  posiada wysoką elastyczność, dzięki czemu łatwo ją wymienić, w zależności od tego jakie panują warunki pogodowe:

 • Clear to szyby czyste, najczęściej stosowane do lasu.
 • Smoked oznacza szybę przyciemnioną na słońce.
 • Szyby lustrzane także skutecznie chronią przed słońcem, a dodatkowo wyglądają bardzo efektownie.

Dodatkowe udogodnienie

Dużym udogodnieniem dla motocyklisty są zrywki. Co to takiego? Są to specjalne folie montowane oczywiście na goglach. Podczas jazdy w ciężkich warunkach przykleja nam się błoto do szyby, co ogranicza widoczność i zwiększa niebezpieczeństwo jazdy.

Zrywka umożliwia natychmiastowe jej zerwanie, dzięki czemu z powrotem mamy czyste gogle i poczucie bezpieczeństwa. Większość modeli gogli osiada mocowania do zrywek w postaci dwóch wystających punktów po obu stronach szyby.

Istnieje również funkcja RollOff, dzięki której nie musimy samodzielnie zrywać folii z gogli, lecz robi to za nas mechanizm, który po uruchomieniu przesuwa ją, rozwijając się z jednej rolki, a nawijając na drugą.

Konieczny jest także solidny pasek mocujący. Po wewnętrznej stronie powinna znajdować się warstwa przezroczystej gumy, dzięki której pasek nie przesuwa się na śliskich powierzchniach kasku.

Większość modeli wyposażona jest także w system anti-fog, czyli taki, który zapobiega parowaniu szybki, a także anti-scratch, dzięki któremu nasz wizjer nie porysuje się.

Gogle motocrossowe nie są zbyt drogie, dobrej jakości produkt kupimy za około 150 złotych. Warto wcześniej zrobić rozeznanie i przede wszystkim wiedzieć, w jakich warunkach najczęściej jeździmy, by dobrać odpowiedni sprzęt dla siebie.

Gogle to nie wszystko

Na naszej głowie powinny znajdować się nie tylko gogle, ale także odpowiednio dobrany kask. Fani motocrossu szczególnie go potrzebują, ponieważ przy licznych akrobacjach lub jeździe po nierównej nawierzchni o wiele łatwej o wypadek, niż na zwykłej drodze. Potrzebujemy kupić kask enduro. Dlaczego?

 • Posiadają dodatkowy daszek, który zapewnia większe bezpieczeństwo, a także wzmocnioną część szczękową. Dobrej jakości model kosztuje w granicach 1500 złotych.
 • Kupując kask musimy mieć pewność, że posiada on odpowiednie atesty, zgodnie z obowiązującymi normami w Europie. Może je uzyskać po przejściu testów, które dotyczą jego skorupy, zapięcia oraz wizjera.
 • Dobrze, jeśli taki kask zbudowany będzie z materiałów termoplastycznych, jak na przykład poliwęglanów. Taki produkt będzie charakteryzował się dużą odpornością na trwałe odkształcenia, jego wytrzymałość porównywana może być do aluminium, będzie także bardzo twardy.
 • Kask musi ściśle przylegać do głowy.
 • Po założeniu nie powinien poruszać się w jakąkolwiek ze stron.
 • Uważajmy by nie był też za ciasny, jeśli będzie nas uwierać spowoduje duży dyskomfort.
 • Przed zakupem zmierzmy swój obwód głowy w najszerszym miejscu, dzięki czemu dowiemy się jaki rozmiar jest dla nas odpowiedni.
 • Niemalże wszystkie marki mają jednakową rozmiarówkę, możemy znaleźć na stronach sklepów tabele rozmiarów dostępne na europejskim rynku.

Odpowiednio dobrany kombinezon to kolejny obowiązkowy element, zwłaszcza dla miłośników ostrej jazdy. Dobrze dopasowany i wykonany, z wysokiej jakości materiałów, zapewni nam odpowiednią ochronę naszej skóry, dzięki czemu podczas wypadku nie doznamy poważnych obrażeń. Nie warto więc inwestować w strój niskiej jakości i za małe pieniądze, przy pierwszym spotkaniu z ziemią ulegnie zniszczeniu, co narazi nas na dodatkowe koszty.

Dodatkowo zadbajmy o odpowiednie obuwie, które powinno być usztywnione i chronić nasze nogi przed urazami, a także rękawiczki, dzięki którym unikniemy bolesnych kontuzji. Dobrze, jeśli nasz strój wyposażony jest w dodatkowe ochraniacze.

Jazda motocyklem crossowym to spora dawka adrenaliny, ale także duża odpowiedzialność. Jeśli jest to nasza prawdziwa pasja pamiętajmy, aby bezpieczeństwo było dla nas najważniejsze.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here