Wizyta na torze kartingowym stanowi świetną rozrywkę i sprawdza się wobec osób w każdym wieku, niezależnie od umiejętności prowadzenia samochodu czy posiadania doświadczenia w tej dziedzinie. Gokarty, które spotkać można na współczesnych torach są zoptymalizowane pod względem technicznym w taki sposób, aby każdy miał szansę odbyć nimi przejażdżkę po torze. Tor kartingowy zapewnia nowym kierowcom krótki instruktaż, podczas którego można poznać podstawowe zasady prowadzenia gokarta oraz bezpiecznego poruszania się po torze. Przed pierwszą wizytą warto jednak przygotować się merytorycznie do swojego debiutu na torze gokartowym – wtedy przejazd z pewnością przyniesie sporo frajdy i satysfakcji.

Który tor wybrać na pierwszy przejazd?

Podstawowym wyborem, przed jakim staje początkujący kierowca gokarta jest tor, na którym odbędzie się pierwszy przejazd. Do wyboru są tory zamknięte na specjalnie przystosowanych halach, jak i otwarte – zlokalizowane na świeżym powietrzu. Te drugie zazwyczaj są dłuższe i nieco bardziej skomplikowane pod względem zakrętów. Warto także zwrócić uwagę na nawierzchnię toru – najlepszy będzie tor kartingowy asfaltowy, na którym nie ma ubytków, a jezdnia jest gładka oraz zadbana, co zapewni doskonałą przyczepność.

Nie bez znaczenia są także gokarty, dostępne na danym torze – przede wszystkim należy sprawdzić stan opon, gdyż te zdarte i widocznie zużyte znacznie zmniejszą komfort jazdy. Profesjonalny tor kartingowy dba o pojazdy udostępniane klientom, dlatego niejednokrotnie korzystniej będzie zapłacić więcej za przejażdżkę, która odbędzie się w dobrych warunkach i sprawnymi gokartami.

Wybór gokarta i odpowiednie przygotowanie do jazdy

Kiedy już znajdziemy tor kartingowy, spełniający wspomniane standardy jakości, warto wybrać pojazd, dostosowany do naszych potrzeb i umiejętności – wagi, doświadczenia oraz ogólnych możliwości. Na torach kartingowych dostępne są gokarty dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Będąc na torze pierwszy raz, warto zdać się na wskazówki instruktora, który przed przejazdem przeprowadzi podstawowe szkolenie – zademonstruje technikę prowadzenia gokarta oraz przedstawi zasady poruszania się po torze.

Zasiadając za kierownicą, warto pamiętać o optymalnej pozycji. Trzeba pamiętać, że nogi powinny mocno dociskać pedały gazu i hamulca, a ręce swobodnie manewrować kierownicą.

Prędkość i pokonywanie zakrętów – o czym należy pamiętać?

Samo rozpędzenie gokarta nie powinno sprawić trudności – efektywniej zrobią to osoby lżejsze, jednak większość torów kartingowych, dedykowanych początkującym skonstruowana jest w taki sposób, aby umożliwić optymalny rozpęd. Największym wyzwaniem podczas jazdy może okazać się pokonywanie zakrętów – żeby zrobić to sprawnie i skutecznie, należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po pierwsze – wchodzenie w zakręt należy rozpocząć od bandy zewnętrznej, optymalizując prędkość w taki sposób, żeby hamowanie nie było konieczne. Następnie zaleca się maksymalnie wyprostować tor przejazdu, a więc łuk zakrętu należy przejechać na możliwie wyprostowanych kołach. Wyjście z zakrętu na prostą to moment przyspieszenia – wtedy prędkość powinna być większa, niż na wcześniejszych etapach pokonywania zakrętów.

Najważniejszą wskazówką dla początkujących kartingowców jest jednak bezwzględne stosowanie się do poleceń instruktora, słuchanie jego rad oraz zwracanie uwagi na innych uczestników jazdy. Oczywiście warto pamiętać o dobrej zabawie – radość z jazdy jest ważniejsza niż osiągane na torze wyniki.

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here