Ile kosztuje wycena niezależnego rzeczoznawcy samochodowego

Jeśli niezbędne jest uzyskanie między innymi wyceny szkód w samochodzie, konieczne jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego. Rzeczoznawcy współpracują z firmami ubezpieczeniowymi przy wycenach szkód w samochodach, które uległy wypadkom, czy uczestniczyły w kolizjach samochodowych. Oczywiście takie wyceny bardzo często realizowane są na korzyść towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczeni, którzy nie są zadowoleni z dokonanej wyceny i czują się oszukani, mogą skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego.

Czym zajmuje się niezależny rzeczoznawca samochodowy?

Niezależni rzeczoznawcy samochodowi mogą zajmować się świadczeniem usług przy wycenach pojazdów realizowanych dla:

 • klientów prywatnych,
 • warsztatów,
 • sprzedawców używanych samochodów.

Wielu niezależnych rzeczoznawców współpracuje z firmami, które zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych. W wielu firmach ze wstępnych porad dotyczących opiniowania i analizowania kosztorysów naprawy samochodu można skorzystać za darmo. Zdecydować można się, także na samodzielne wyszukanie oferty firmy niezależnych rzeczoznawców samochodowych. Takim firmom można zlecić dokonanie wyceny naprawy szkód w pojeździe. Z usług rzeczoznawców samochodowych korzysta się w różnych sytuacjach.

Do takich można zaliczyć:

 • gdy zamierza się pozyskać używany samochód, gdzie rzeczoznawca jest w stanie ocenić realną wartość samochodu,
 • przed wystawieniem pojazdu na sprzedaż, gdzie rzeczoznawca jest wstanie określić wartość pojazdu,
 • przed sprowadzeniem samochodu z poza granic kraju,
 • po dokonaniu naprawy samochodu w warsztacie w celu oceny stanu technicznego i dla weryfikacji jakości naprawy,
 • gdy chce się skorzystać z odwołania od decyzji firmy ubezpieczeniowej po wypłacie odszkodowania za szkodę.

Jakie są koszty usług u rzeczoznawców?

Jeśli zamierza się skorzystać z usług niezależnych rzeczoznawców samochodowych w celu odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, czy w celu wejścia na drogę sądową, można liczyć na zwrot kosztów takiej usługi. Dotyczy to sytuacji, w których sporządzenie ekspertyzy było konieczne w kontekście zrealizowania skutecznego procesu odzyskania odszkodowania. Na taki zwrot kosztów mogą liczyć ubezpieczeni, którzy starają się o odzyskanie środków pieniężnych przy roszczeniach odszkodowawczych z tytułu ubezpieczenia OC.

Na rynku usług rzeczoznawców ubezpieczeniowych można spotkać się z bardzo różnymi cenami. Nie ma jednolitego cennika, który obowiązuje we wszystkich firmach rzeczoznawców. Natomiast można wskazać szacunkowe koszty przy poszczególnych usługach rzeczoznawców.

Przeciętne koszty obejmują:

 • 200 do 500 zł za wycenę wartości samochodu,
 • 300 do 500 zł za wycenę szkody,
 • do 1000 złotych za sporządzenie kosztorysu,
 • 300 do 500 zł za oszacowanie wartości samochodu.

Przed skorzystaniem z usług konkretnego rzeczoznawcy warto uzyskać indywidualną wycenę. Pozwala to dowiedzieć się, z jakimi cenami można spotkać się u konkretnego rzeczoznawcy, co oczywiście pozwala unikać sytuacji przepłacania za skorzystanie z wybranych usług.

Kliknij Tutaj i uzyskaj więcej cennych informacji na temat wyceny szkód samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here