Felgi stalowe uważane były kiedyś za wygodniejsze, aluminiowe za bardziej prestiżowe. Jednak aktualnie rozpiętość cen i rodzajów felg pozwala praktycznie każdemu – niezależnie od grubości portfela – na wybór wymarzonego kompletu. W artykule obalamy mity, charakteryzujemy oba rodzaje, a także odpowiadamy na pytanie: jak dobrać felgi do samochodu.

Niektóre branże cechują się większą dynamiką rozwoju, inne mniejszą. Natomiast jedno jest pewne – branża motoryzacyjna jest ściśle sprzężona z wyskakującymi jak grzyby po deszczu nowinkami technologicznymi; przez co nieustannie trzeba trzymać rękę na pulsie, żeby być na bieżąco. Na szczęście my ją trzymamy. Dlatego odniesiemy się w telegraficznym skrócie do najpopularniejszych przekonań i zasad związanych z zakupem felg w sklepie. Co jest prawdą, a co mitem?

Felgi aluminiowe a Felgi stalowe  – podatność na uszkodzenia?

Numer jeden naszego krótkiego zestawienia mitów – wbrew powszechnej opinii to właśnie felgi stalowe są mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Skąd wzięło się takie przekonanie? Po prostu popularne „stalówki” są zdecydowanie łatwiejsze w naprawie, co przekłada się na ich pozycjonowanie jako produktu wygodniejszego, mniej problemowego w użytkowaniu. Jednak, co tak naprawdę jest prawdziwą wygodą, ułatwieniem? Możliwość szybkiego zreperowania czy niezawodność tego newralgicznego komponentu?

Wysoka cena felg aluminiowych

Oczywiście kojarzone są przede wszystkim z pewnego rodzaju elitarnością, posiadaniem namiastki luksusu w swoim samochodzie. Tak było kiedyś, a jak jest dziś? Z każdym kolejnym rokiem sytuacja ulega zmianie i tak naprawdę – teraz każdy może sobie na nie pozwolić. Obecnie na rynku funkcjonuje multum marek, które kuszą nieszablonowymi wzorami, wysoką jakością i… zwracającą uwagę, dobrą ceną.

Jednak wchodząc na stronę sklepu z felgami, cały czas musimy mieć na uwadze, że podział rodzajów tej części samochodowej nie jest dwuczęściowy. Każdy ma jeszcze swoje podgrupy, które tworzone wg kryterium użytego do produkcji materiału. O co chodzi? Już wyjaśniamy.

Najnowocześniejsze felgi aluminiowe produkowane są metodą flow forming oraz kucia. Dzięki temu mamy upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu – uzyskujemy większą trwałość, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości potrzebnego materiału. Niestety znacznie zwiększa to koszty produkcji, co wpływa na zawężenie wytwarzania tą metodą tylko do felg z górnej półki cenowo-jakościowej. Jednak podejmując się zakupu takiego kompletu, dostajemy lekkie oraz odporne na uszkodzenia felgi.

Funkcjonalność felg aluminiowych

Niepodważalną zaletą jest również wpływ na lepsze chłodzenie hamulców. Jest to argument koronny, który zazwyczaj przemawia do klientów lubujących się w szybkim i agresywnym prowadzeniu swoich samochodów. Dodatkową pozytywną cechą „aluminiówek” jest łatwość utrzymania ich w czystości – to wszystko ze względu na nieskomplikowany, pięcioramienny wzór.

Jakie felgi na zimę?

Przede wszystkim bez odprysków i zarysowań, co uchroni je przed korozją lub w przypadku felg wykonanych z aluminium – przed utlenianiem się lakieru. Nie polecamy też felg polerowanych, które charakteryzują się wysoką podatnością na niesprzyjąjące zimowe warunki.

Co musimy wiedzieć wybierając felgi do naszego auta? Warto znać średnicę koła w naszym samochodzie, a pozostałe zagadnienia techniczne zostaw na rozmowę ze sklepowym lub serwisowym specjalistą.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here