Jak dobrze kupić używany samochód?

Przed zakupem trzeba dobrze zastanowić się nad budżetem jaki chcemy przeznaczyć. Warto wziąć pod uwagę pierwsze koszty, które często musimy ponieść po zakupie samochodu (przegląd, ubezpieczenie, drobne naprawy, wyposażenie, opony, wymiana filtrów i oleju).

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić, to typ silnika jaki nas interesuje: Diesel, benzyna czy LPG, wybór ten należy rozważyć pod kątem długości i ilości planowanych tras, ze względu na wysokość eksploatacji i związane z nią koszty. Jak wiadomo każdy typ silnika ma swoje wady i zalety. LPG jest rozwiązaniem dzięki, któremu będziemy jeździć najtaniej, ale najpierw trzeba wykonać dobrą instalację w samochodzie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chodzi o Diesla to niewątpliwie ma atrakcyjniejsze spalanie od silników benzynowych, jest znacznie trwalszym rozwiązaniem, co gwarantuje wysokie przebiegi. Silniki benzynowe są opłacalne w przypadku wykonywania krótkich tras. Samochody w których znajdziemy benzynowe motory są stosunkowo tańsze od aut wyposażonych w silniki wysokoprężne (Diesle).

mercedes-benz-1039987

Gdzie szukać dobrych ofert używanych auta

Najmniejsze ryzyko wiąże się z zakupem samochodu od osoby znajomej lub od kogoś z rodziny, ale jak wiadomo takie sytuacje zdarzają się rzadko. Osoba prywatna, która sprzedaje używane auto często ma bardziej realne oczekiwania finansowe niż typowi handlarze. Tego typu ogłoszenia możemy znaleźć np. na portalach internetowych. Kolejną propozycją jest udanie się do autoryzowanego lub nieautoryzowanego komisu.

Na co zwracać uwagę przy oględzinach

Gdy wytypujemy kilka atrakcyjnych ogłoszeń warto na oględziny i jazdę próbną wybrać się z doświadczonym mechanikiem lub osobą, która zna się na rzeczy. Pozwoli to znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zakupienia samochodu z ukrytymi wadami. Jeśli nie jest to możliwe, to jesteśmy zdani na siebie. W takiej sytuacji dobry specjalista z autoskupwarszawa.com radzi:

  1. Zadzwonić i poprosić o numer VIN samochodu. Można go sprawdzić u danego Dealera lub w internecie (za niewielką opłatą). Ma to na celu sprawdzenie typu, koloru auta, rodzaju i wersji silnika, a także wyposażenia.
  2. Najlepiej przed oględzinami poprosić aby silnik był zimny.
  3. Sprawdź wszystkie dokumenty: Dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, terminy przeglądu i ubezpieczenia. Warto dobrze sprawdzić historię pojazdu pozwoli nam to określić w jaki sposób samochód był użytkowany.
  4. Zaczynając oględziny obejrzyj auto pod kątem odcieni lakieru. Czy przypadkiem jakiś element nie różni się nieco kolorem od reszty. Po sprawdzeniu wizualnie samochodu warto przyjrzeć się bliżej wszystkim liniom między elementami (Czy szczeliny pomiędzy maską, a błotnikiem są równe itd.).
  5. Zobacz jak wyglądają progi – warto się schylić i ocenić stan, zwrócić uwagę na występowanie korozji i wgnieceń. Pod takim kątem należy sprawdzić pozostałe elementy, ranty drzwi oraz klapę przednią i tylną.
  6. Wszystkie uwagi powinniśmy notować np. na kartce.
  7. Podczas oględzin kół warto zwrócić uwagę na stan opon ich datę oraz równomierne zużycie. Przyglądając się tarczą, sprawdź rant i zużycie.
  8. Otwierając maskę należy sprawdzić informacji, kiedy został wymieniony rozrząd (naklejka na obudowie silnika lub słupku drzwi). Również warto zobaczyć na jakość śrub pod maską i na błotniku. Czy noszą ślady odkręcania (Jeśli tak, to wiąże się z tym jakaś historia).
  9. Przed odpaleniem samochodu warto zobaczyć czy pod silnikiem nie ma żadnych plam oraz czy po przekręceniu stacyjki prawidłowo świecą się wszystkie kontrolki. Po uruchomieniu silnika dobrze jest sprawdzić czy nic nie kapie z pojazdu.
  10. Podczas jazdy próbnej warto swoją uwagę skupić na tym czy jazda jest płynna, silnik nie dusi, nie szarpie. Czy samochód odpowiednio płynnie przyśpiesza adekwatnie do swojej mocy (sprawdzać, gdy silnik rozgrzany).
  11. Po kolei należy sprawdzić klimatyzację, szyby, wycieraczki. Podczas jazdy wyłączyć radio i zwrócić uwagę na to czy nie słychać niepokojących hałasów, zarówno przy równej jeździe jak i przyśpieszeniu.
  12. Kolejnym z ważnych elementów jest to czy podczas jazdy i hamowania nie ściąga samochodu w którąś ze stron.
  13. To wszystko.

ford-mustang-1170525

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości warto udać się na stacje diagnostyczną i wykonać badanie techniczne pojazdu. Pozwoli to upewnić się czy jednak na pewno wszystko jest w porządku oraz czy cena jest odpowiednia do stanu samochodu.

Jak zwykle przebiega transakcja

W przypadku uzgodnienia ceny podpisywana jest umowa kupna-sprzedaży. Jest to najważniejszy dokument dla osoby kupującej, ponieważ stanowi dowód nabycia samochodu. Powinny zawierać się w niej informacje, takie jak dane personalne sprzedającego oraz kupującego, a także marka, model pojazdu, numer rejestracyjny, numer VIN, aktualny przebieg.

Do zakupu warto podchodzić rozważnie, dobrze wszystko przeanalizować. Pamiętaj to są Twoje pieniądze – Wydaj je mądrze.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here