Jak rozliczyć podatek od kupna samochodu?
Autor zdjęcia: Bohman /Flickr. Lic. Creative Commons

Co może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco absurdalne, nawet gdy kupujemy, a więc wydajemy swoje pieniądze, musimy płacić podatki. Robiąc codzienne zakupy nie zwracamy uwagi na fakt, że cena zawiera już naliczony podatek VAT. Nie wymusza to na nas żadnych działań więc się nad tym nie zastanawiamy. Ale już w przypadku na przykład zakupu samochodu, sytuacja wygląda inaczej. Musimy bowiem złożyć stosowne dokumenty w Urzędzie Skarbowym i zapłacić podatek. Jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jaką deklarację musimy złożyć kupując samochód?

Nabycie pojazdu wiąże się z kilkoma czynnościami, które należy wykonać. Jedną z nich jest zgłoszenie tego faktu we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Urzędzie Skarbowym i zapłacenie podatku. Musimy wypełnić deklarację PCC-3 lub PCC-3A (gdy jest kilku nabywców). Udajemy się w tym celu do urzędu, ale możemy również zrobić to przez internet. Podobnie jak PIT online, deklarację PCC-3 lub PCC-3A możemy wysłać elektronicznie. Inną formą jest wysłanie zgłoszenia listem poleconym.

W jakim terminie należy zgłosić zakup auta?

Na zgłoszenie tego faktu mamy 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. W przypadku zakupu auta jest to zazwyczaj dzień zawarcia umowy.

Wysokość podatku od zakupu auta. 

Należy zaznaczyć, że bez względu na cenę jaką zapłaciliśmy za samochód i jaka jest zawarta w umowie, podatek wyliczony będzie od ceny rynkowej danej marki i rocznika danego auta. Urząd Skarbowy posiada takie dane i jeżeli nasza kwota jest zbyt niska, sam ustali podstawę, od której musimy zapłacić podatek. Wynosi on na chwilę obecną 2% od wartości pojazdu. Obowiązek zapłaty podatku powstaje, gdy wartość nabytego przez nas pojazdu jest wyższa niż 1000 zł. W związku z tym, że deklarację PCC-3 lub PCC-3A możemy złożyć elektronicznie, również podatek zapłacić możemy zdalnie. Nie jest wymagane wykonywanie tej czynności w kasie Urzędu Skarbowego. Zazwyczaj dokonujemy tego na wskazany przez urząd rachunek bankowy. 

Opisane zasady dotyczą nas wtedy, gdy jesteśmy osobą fizyczną i kupujemy samochód od osób, które nie są podatnikami VAT. Inaczej sprawa wygląda, gdy postanowiliśmy zakupu dokonać w komisie lub u dealera. Gdy samochód jest własnością komisu, nie musimy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Podobnie, gdy samochód kupujemy za granicą. Zgodnie z przepisami, nie musimy wówczas płacić PCC. 

Zwolnienia z płacenia podatku.

Nie musi płacić podatku osoba, która nabywa samochód osobowy do własnego użytku, a posiada:

  • orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (bez względu na rodzaj schorzenia),
  • orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności związanej z narządami ruchu. 

Z podatku zwolniony jest zakup auta do wysokości 1000 zł. 

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno określa kto, gdzie i w jakim terminie musi zgłosić zakup auta. Nie wywiązanie się z tego obowiązku, jest traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Aby uniknąć kary, możemy wyrazić czynny żal i zwrócić się do urzędu z odpowiednim wnioskiem.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here