Jak uporządkować swój garaż

Garaż to przestrzeń stworzona do przechowywania różnych, mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów. A tam, gdzie jest dużo przedmiotów, nieuchronnie wkradnie się bałagan. Chyba każdy z nas przeżył w swoim życiu bezgraniczne zdziwienie na widok dawno zaginionego śrubokrętu leżącego na jakiejś zapomnianej półce. Albo próbował przez wiele godzin – bezskutecznie – znaleźć kluczyk numer 16, by ostatecznie pożyczyć go od sąsiada. A przecież to dopiero początek problemów. Oto nagle niewprawny kierowca próbuje zaparkować w garażu, uderza w coś i rysa gotowa. Albo przy okazji zmiany opon wynosimy z garażu mnóstwo rzeczy, a potem męczymy się z ponownym zmieszczeniem ich w środku.

Jak się z tym uporać? Robiąc porządki. Na sprzątanie garażu warto przeznaczyć cały dzień (albo dwa, jeśli garaż należy do tych szczególnie zagraconych i przestronnych). Należy zaopatrzeć się w worki (lub od razu cały kontener) na śmieci, a także pojemniki i półki. Inwestycją wartą rozważenia są specjalne regały garażowe czy magazynowe – pozwalają one w wygodny sposób ułożyć zarówno duże przedmioty – np. opony –  jak i mniejsze, pozamykane w pudłach i skrzynkach.

Chyba najskuteczniejszą metodą sprzątania jest całkowite opróżnienie przestrzeni. Choć początkowo może się to wydawać niemożliwe, nie można się poddawać. Satysfakcja i zdziwienie, że oto nasz garaż jest dużo większy, niż się to wydawało, jest nagrodą samą w sobie. Takie rozłożenie przedmiotów poza garażem pomoże też w ocenie, które z nich warto zachować, a których można się pozbyć. Jest to też dobry moment na porządki w rodzaju odkurzania czy mycia przestrzeni garażowej. Jak już sprzątać, to porządnie.

Dochodzimy do etapu planowania. Kiedy wiemy już co chcemy w garażu zmieścić, musimy zadać sobie pytanie kluczowe: jak. Nieodzowną pomocą mogą się tu okazać przygotowane wcześniej pudełka i odpowiednie regały przemysłowe. Ba, to właśnie one mogą okazać się kluczowe: odpowiedniej wysokości i szerokości półki pozwolą maksymalnie wykorzystać cenną garażową przestrzeń. Również inne meble, takie jak palety na opony, pomogą w efektywnym wykorzystaniu przestrzeni.

Jeśli podejmiemy wysiłek etykietowania pudeł i półek, choćby i przy użyciu zwykłej taśmy papierowej i markera, w przyszłości będziemy sobie dziękować. Pozwoli to nie tylko na szybkie znajdowanie przedmiotów, ale również na zachowanie porządku: zmotywuje do odkładania wszystkiego na miejsce.

Przy planowaniu ułożenia rzeczy należy zastanowić się jak często będziemy z nich korzystać. Te mniej przydatne można wcisnąć gdzieś w głąb regału, ale niektóre warto mieć na wierzchu, wręcz pod ręką. Wiadomo, że po pompkę rowerową sięgniemy częściej niż po wiertarko-wkrętarkę, o wałkach malarskich nie wspominając.

System magazynowania można dostosować do swoich potrzeb i możliwości, jednak należy się go trzymać. Może i wygodniej jest rzucić śrubokręt gdziekolwiek, jednak każdorazowe odkładanie go do odpowiedniej skrzynki na narzędzia pozwoli na dłużej zachować ład i porządek w garażu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here