Przepalona żarówka w aucie to częsta awaria, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z taką usterką radzić. Najprostszy sposób to sprawdzić w instrukcji pojazdu, w jakie żarówki samochodowe jest wyposażone nasze auto i zawsze mieć przy sobie niezbędny zapas. Gdy nie mamy przy sobie zapasowej żarówki, nową zwykle kupimy na stacji paliw lub ewentualnie w sklepie z częściami samochodowymi. Niestety te ostatnie otwarte są tylko w określonych godzinach i jeśli do przepalenia żarówki dojdzie w nocy, a my jesteśmy w drodze, możemy mieć poważny problem. Zanim kupimy nowe żarówki upewnijmy się, z jakich żarówek korzysta nasze auto.

Rodzaje żarówek samochodowych

Pojazdy osobowe standardowo wyposażone są w szereg świateł zewnętrznych o zróżnicowanym zastosowaniu. Podstawowe światła to oczywiście światła mijania, które przeznaczone są do jazdy w dzień i w nocy. W niektórych, nowszych modelach aut osobowych, wprowadzono także dodatkowe światła do jazdy dziennej. Główne reflektory to także światła postojowe i światła drogowe. Te ostatnie świecą na większą odległość i możemy korzystać z nich w nocy, gdy nie oślepimy w ten sposób pojazdów najeżdżających z naprzeciwka.

Jako źródło światła w reflektorach głównych wykorzystywane są zwykle halogenowe żarówki samochodowe o oznaczeniach H1, H2, H4, H7 i innych, a także żarówki ksenonowe o oznaczeniach typu D2S czy D1R. Poza reflektorami głównymi, samochody osobowe wyposażone są także w światła przeciwmgielne. W tym przypadku źródłem światła są halogenowe żarówki samochodowe o oznaczeniach H3, H4, H11 czy H15. Pojazdy osobowe wyposażone są także w światła kierunkowskazów, światła hamowania (stop), światło cofania i w oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

zarowki samochodowe

Oczywiście wszystkie światła są ważne dla naszego bezpieczeństwa w czasie jazdy, ale najważniejsze z nich to światła mijania i światła stopu i do tych właśnie świateł zawsze warto mieć przy sobie odpowiedni zapas w postaci właściwie dobranych żarówek samochodowych.

Wymiana przepalonej żarówki

Co nam po zapasie, jeśli nie będziemy potrafili dokonać samodzielnej wymiany przepalonej żarówki samochodowej? Dlatego w bezpiecznych warunkach, przed wyruszeniem w dłuższą podróż, warto sprawdzić instrukcję pojazdu, podnieść maskę auta i zobaczyć, jak dotrzeć do reflektora i jak sprawnie wymienić przepaloną żarówkę na nową. Niestety, w niektórych modelach pojazdów dostęp do żarówek jest wyjątkowo utrudniony. Mimo wszystko samodzielna wymiana przepalonych żarówek świateł mijania powinna być możliwa do wykonania w każdych warunkach, również w trasie. Dlatego nie warto się poddawać, trzeba jedynie wcześniej sprawdzić, jak to zrobić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here