Jak wybrać żarówki samochodowe?

Żarówki to jeden z najważniejszych elementów elektryki samochodowej. Odpowiednie oświetlenie pojazdu ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując żarówki samochodowe?

Sprawne światła samochodowe to jeden z czynników, od którego uzależnione jest bezpieczeństwo użytkowników drogi. Kierunkowskazy i światła stopu umożliwiają sygnalizowanie manewrów innym kierowcom, światła mijania oświetlają drogę przed pojazdem, a także sprawiają, że pojazd jest widoczny dla innych uczestników ruchu nadjeżdżających z naprzeciwka. Osoby poruszające się pojazdami z wyłączonymi światłami, stwarzają realne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Od 2007 roku przepisy polskiego prawa nakładają na kierowców obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, niezależnie od pory roku, pogody, widoczności i warunków panujących na drodze. Kierowcy, którzy nie zastosują się o tego nakazu, muszą liczyć się z sankcjami w postaci mandatu i punktów karnych. Poważniejsze konsekwencje grożą za poruszanie się pojazdem z niesprawnymi światłami. W takim przypadku policja może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu – dlatego w przypadku wykrycia usterki żarówki, konieczna jest jak najszybsza wymiana.

Rodzaje żarówek samochodowych

Dwa najczęściej spotykane rodzaje żarówek to żarówki halogenowe i LED-owe. Drugi typ, dzięki zastosowanej technologii, wyróżnia się niskimi poborem energii elektrycznej oraz długim czasem eksploatacji. Żarówki LED-owe wykorzystywane są jednak tylko w najnowszych modelach samochodów – znacznie popularniejsze są żarówki wypełnione halogenem. Zastosowanie tego gazu umożliwia podwyższenie temperatury żarnika, czyli umieszczonego w bańce żarówki cienkiego drucika wykonanego z wolframu, który w wyniku przepływu prądu elektrycznego rozgrzewa się i emituje światło. Podwyższenie temperatury żarnika pozwala na uzyskanie bielszego i jaśniejszego światła.

Jednym z najważniejszych parametrów żarówki samochodowych jest temperatura emitowanego przez nią światła. Określana jest ona w Kelvinach (symbol K) i przekłada się bezpośrednio na barwę światła. Żarówki mogą generować światło o barwie żółtej, białej bądź niebieskiej. Najczęściej wybierane są żarówki samochodowe o temperaturze ok. 4200 K, które oferują światło białe, zbliżone barwą do tego, jakie emituje słońce w pogodny dzień. Światło o takim charakterze jest najbardziej przyjazne dla ludzkich oczu. Światło o barwie żółtej lub niebieskiej może wywoływać zmęczenie, dlatego jego wykorzystanie jest niewskazane.

Jak wybrać żarówki samochodowe?

Sprawne reflektory to jeden z czynników, który ma wpływ na bezpieczeństwo i wygodę jazdy, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich żarówek. Przede wszystkim należy unikać modeli z bańką barwioną na niebieski kolor. Takie modele kuszą niższą ceną, ale ich zakup nie jest opłacalny – emitują słabe światło i szybko się przepalają. Sprawdzonym rozwiązaniem się żarówki wykonane z przejrzystego, niebarwionego szkła. Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, czy żarówka zaopatrzona jest w filtr UV. Filtr chroni odbłyśnik i szkło reflektora przed nadmiernym oddziaływaniem promieniami UV, które mogą spowodować matowienie. W wyniku tego procesu jasność światła wydobywającego się z reflektora możesz spaść nawet o 30%. Szeroki wybór przejrzystych żarówek wyposażonych w filtr UV dostępny jest w asortymencie sklepu z elektryką samochodową Würth: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Elektryka-samochodowa/31116501.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/.

Kolejnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, dobierając żarówki do samochodu, jest przewidywany czas eksploatacji podany przez producenta elektryki samochodowej. Przeważnie wynosi on kilkaset godzin. Warto jednak pamiętać o tym, że na żywotność żarówki ma wpływ wiele czynników. Skrócić ją może niesprawnie działający układ elektryczny pojazdu, za wysokie napięcie i jego nagłe skoki. Duże wpływ na czas pracy żarówek mają również warunki eksploatacji pojazdu. Wibracje i wstrząsy, które powstają np. w czasie podróży po nierównej nawierzchni, negatywnie odbijają się na żywotności żarówek.

Żarówki samochodowe warto wymieniać parami. Skoro czas eksploatacji jednej z żarówek dobiegł końca, bardzo prawdopodobne jest, że druga, jeszcze sprawna żarówka, również wkrótce się przepali. Wymieniając dwie żarówki jednocześnie, w łatwy sposób można uniknąć sytuacji, w której światło reflektorów różni się od siebie natężeniem czy barwą. Po dokonaniu wymiany warto ponownie sprawdzić ustawienie reflektorów. Geometria żarówek u większości producentów jest powtarzalna, jednak nawet najmniejsza rozbieżność może zmniejszyć zasięg świateł.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here