Jak zadbać o auto na wiosnę?

Przyszły już cieplejsze dni, a co za tym idzie, dobrze jest zrobić wiosenny przegląd samochodu. O czym dokładnie warto pamiętać?

Wprawdzie zimy w Polsce są z roku na rok coraz lżejsze, jednak wiosenne sprawdzenie sprawności auta powinno być niezbędnym zabiegiem. W ten sposób zapewniamy sobie nie tylko komfortową jazdę, ale także bezpieczeństwo na drodze.

Na samym początku zajmijmy się prostymi rzeczami pokroju sprawdzenia stanu i poziomu płynów eksploatacyjnych, a także kontrolą oświetlenia. Są to czynności niewymagające od nas specjalnych narzędzi, a zdecydowanie należy upewnić się, czy pod tym względem nasz samochód jest sprawny. W dalszej kolejności możemy przejść do wycieraczek – zimowe warunki są dla nich niekiedy dosyć wymagające, toteż może zdarzyć się tak, że niezbędna będzie wymiana piór.

Kolejne czynności mogą wymagać od nas pojawienia się w warsztacie samochodowym, gdyż we własnym zakresie nie za bardzo mamy możliwość skontrolowania poszczególnych elementów. Zawieszenie, hamulce czy też klimatyzacja – wszelkie usterki lub wymiany części vw dotyczące tych układów są na tyle skomplikowane, że samochód powinien w tym celu znaleźć się u mechanika. Lepiej nie ryzykować jazdy z niesprawnym układem hamowania lub z rozstrojonym zawieszeniem, gdyż grozi to wypadkiem. Działająca klimatyzacja to z kolei gwarancja komfortowej podróży niezależnie od warunków.

Innym pozimowym zagrożeniem dla auta jest korozja, którą powoduje wilgoć, sól i błoto, obecne na ulicach. Wnikliwa kontrola stanu podwozia, a także dokładne oczyszczenie samochodu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zardzewiałych części.

Co ciekawe, specjaliści odradzają mycie silników na przydomowych podwórkach – obecne jednostki napędowe są na tyle skomplikowane i przepełnione elektroniką, że możemy podczas takich zabiegów kosmetycznych uszkodzić układy elektroniczne.

Wiosna to także czas, kiedy powinniśmy zmienić ogumienie w samochodzie. Zimówki, dobre w przypadku jazdy po śniegu, nie radzą sobie z odprowadzaniem wody tak dobrze, jak opony letnie. Co za tym idzie, jazda po mokrej drodze przy niezmienionym ogumieniu jest niezwykle ryzykowna! Przy zmianie opon przyda się kontrola geometrii kół, która pozwoli zapobiec nadmiernemu zużyciu ogumienia.

Oprócz przeglądu technicznego i sprawdzenia stanu części, dobrze jest na wiosnę dokładnie posprzątać nasz samochód: począwszy od gumowych dywaników, przez wykładzinę, aż po siedzenia. Warto również zrobić porządek w bagażniku: każda niepotrzebna rzecz, którą w nim wozimy, przyczynia się do większego spalania!

Niezależnie od tego, jak często używaliśmy samochodu w trakcie zimy, wiosenny przegląd jest czymś niezbędnym! W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo na drodze, a co za tym idzie, nie musimy się martwić, czy nasze auto nie kryje w sobie żadnych nieznanych usterek. Liczymy na to, że nasz tekst przekona Was do tego, aby nie odkładać w czasie tego typu działań, ponieważ zaniedbane auto jest zagrożeniem na drodze nie tylko dla jego kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here