Każda przyczepa standardowo wyposażona jest w podpory, których zadaniem jest poprawienie stabilności w czasie postoju i jazdy. Można jednak zdecydować się również na zamontowanie dodatkowych elementów, które ułatwią manewrowanie przyczepą

Dobrane do rodzaju przyczepy

Koła podporowe muszą być przede wszystkim wybrane z uwzględnieniem rodzaju przyczepy, do której zostaną zmontowane. Kluczowe znaczenie ma waga przyczepy. Każde koło charakteryzuje określone maksymalne dopuszczalne obciążenie. W przypadku lekkich, niewielkich przyczep, wystarczającym rozwiązaniem jest koło wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Przyczepy wykorzystywane do przewożenia dużych ładunków wymagają natomiast zastosowania kół wykonanych z dużo bardziej wytrzymałych materiałów, na przykład gumy oraz metalu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sposób montażu. W sklepach dostępnych jest kilka różnych rozwiązań – koła podporowe uniwersalne, automatyczne oraz półautomatyczne. Koła automatyczne są dużo łatwiejsze w montażu, jednak nie nadają się do zastosowania w przyczepach o dużym ciężarze.

Dodatkowe funkcje

Można również zdecydować się na zakup kół podporowych, które zostały wyposażone w rożne przydatne rozwiązania. Taka inwestycja będzie związana z większym wydatkiem, jednak często w dużym stopniu ułatwia korzystanie z przyczepy. Ciekawym pomysłem są na przykład koła z zamontowaną wagą. W czasie załadunku przyczepy można na bieżąco śledzić jej masę oraz zapobiegać przeciążeniom.

Kolejnym rozwiązaniem, które znajdziemy w nowoczesnych kołach podporowych, jest wmontowany napęd. Koła z napędem pozwalają między innymi na przestawianie przyczepy bez użycia pojazdów mechanicznych.

Czy warto montować koła podporowe?

Oczywiście można całkowicie zrezygnować z takiego elementu. Posiadanie dodatkowych kół nie jest obowiązkowe, jednak może okazać się przydatne w bardzo wielu sytuacjach. Jednocześnie montaż koła nie jest dużym wydatkiem, ani zbyt skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model automatyczny, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Na rynku dostępny jest duży wybór różnych modeli kół podporowych, nie ma więc problemu z dobraniem odpowiedniego produktu do każdej przyczepy. Koła wysokiej jakości będą dobrze znosić duże obciążenia, a także powinny być mniej awaryjne.

Koła podporowe do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here