Jakie samochody są przyszłością motoryzacji

W najbliższych latach prognozowane są duże zmiany na rynku motoryzacji. Jakie samochody zyskają na popularności i które technologie będą szczególnie szybko rozwijane?

Długa historia motoryzacji

Tak naprawdę dzieje motoryzacji rozpoczynają się już w XVIII wieku, kiedy to pierwszy pojazd mechaniczny został wyposażony w napęd parowy. Przez lata udoskonalano wszelkie technologie, dzięki czemu w 1907 roku rozpoczęła się pierwsza seryjna produkcja samochodu, którym był Ford T. Wtedy rozpoczęła się na dobre era silników spalinowych, które mają równie wiele zalet, co i wad. Te ostatnie szczególnie stają się widoczne w ostatnich czasach, kiedy coraz większą presję na motoryzację wywiera ekologia, a także dążenia konsumentów do niższych kosztów eksploatacji pojazdów. W wyniku tego producenci wprowadzili na rynek silniki małolitrażowe, to jednak okazało się niewystarczające – przynajmniej do czasu, gdy pojawiły się samochody hybrydowe i samochody elektryczne. Oba typy pojazdów uważa się dziś za przyszłość motoryzacji – ale dlaczego?

Samochody hybrydowe

Samochody hybrydowe łączą w sobie zalety aut spalinowych i elektrycznych. Zależnie od wersji mogą posiadać jeden lub kilka silników elektrycznych, co ma wyraźny wpływ na poziom spalania. Nie ulega wątpliwości, że jazda autem hybrydowym jest bardzo komfortowa i wygodna, co odczują szczególnie początkujący kierowcy. Znacznie łatwiej takim autem przyspieszyć, mniej odczuwalne są drgania silnika, jest on też znacznie cichszy w czasie pracy. A do tego samochody hybrydowe mogą pochwalić się doskonałym designem, który świetnie łączy w sobie innowacyjne technologie wykorzystane do ich produkcji.

Samochody elektryczne

Auta elektryczne są w pełni ekologiczne i właściwie nie emitują spalin. Wbrew pozorom dysponują przy tym naprawdę przyzwoitymi osiągami, a do tego są niezwykle tanie w utrzymaniu i eksploatacji. Pewnym minusem bywa koszt ich zakupu, który zwykle jest dość wysoki, warto jednak wiedzieć, że możliwe jest uzyskanie pewnego dofinansowania przy nabywaniu auta w cenie nie wyższej niż 125 000 zł.

Oba rodzaje samochodów dysponują znakomitymi właściwościami użytkowymi, a do tego ich użytkowanie jest znacznie lepsze dla środowiska niż w przypadku aut z silnikami spalinowymi. Technologie tego typu są wciąż rozwijane, dlatego też pojazdy te określa się mianem aut przyszłości. Ta przyszłość dzieje się jednak już dziś i w dowolnym momencie możesz zacząć korzystać z tych nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here