Jakie ubezpieczenie samochodu opłaca się mieć w 2024 roku

Być kierowcą to mieć swobodę w poruszaniu się. Kierowanie pojazdem to też z pewnością duża odpowiedzialność w kontekście bezpieczeństwa na drodze — Twojego i innych uczestników ruchu. Wsiadając za kółko, trzeba pamiętać o rozwadze. Zanim się to jednak zrobi, warto zaopatrzyć się w szereg ubezpieczeń, które zapewnią rekompensatę finansową na wypadek wystąpienia konkretnych zdarzeń.

Wykupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Warto jednak pamiętać również o możliwości sięgnięcia po inne ubezpieczenia, dzięki którym będziesz mógł czuć się bezpieczniej na drodze. Zyskasz świadomość, że na wypadek wystąpienia określonych zdarzeń otrzymasz należne wsparcie.

5 rodzajów ubezpieczeń, które warto wykupić w 2024 roku

Sektor ubezpieczeń wciąż się rozwija i proponuje różnym grupom rozbudowane usługi. Kierowcy są jednymi z bardzo ważnych klientów w tym zakresie, dlatego oferta dla nich również jest złożona. Jakie ubezpieczenia warto lub trzeba wykupić? Czym się kierować przy ich wyborze i co można dzięki nim zyskać?

1. Ubezpieczenie OC

Wykupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Ma ona zapewnić ochronę finansową osobom trzecim przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych przez Ciebie działań. Jeśli nie kupisz jej w terminie, a jesteś właścicielem samochodu osobowego, otrzymasz karę finansową. Za opóźnienie powyżej 14 dni trzeba obecnie zapłacić 6 980 zł. W czerwcu 2024 roku wysokość grzywny wzrośnie do 7 200 zł.

Warto poszukać ubezpieczenia OC w rankomat.pl, gdzie znajdziesz zestawienie propozycji różnych towarzystw. Pamiętaj, że zgodnie z prawem każda polisa od odpowiedzialności cywilnej ma ten sam zakres. W związku z tym w trakcie wyboru konkretnej oferty trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę. Im taniej będzie, tym lepiej dla Ciebie. Wybierając najlepszą ofertę, możesz zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent wydatków.

2. Polisa AC

Polisa AC, czyli autocasco, to już dobrowolne ubezpieczenie. Chroni ono przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia czy utraty samochodu — w zależności od zakresu. W tym wypadku nie jest on regulowany ustawowo. W związku z tym TU (towarzystwa ubezpieczeniowe) proponują klientom różne opcje. Wybierając spośród nich tę dla siebie, zwróć uwagę na najważniejsze dla Ciebie aspekty. Polisa powinna zapewniać ochronę w tych obszarach, w których czujesz się zagrożony — np. związanych z kradzieżą auta czy uszkodzeniem go przez grad.

AC również jest polisą komunikacyjną, podobnie jak OC. Ubezpieczenia komunikacyjne należą do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Te są związane z ryzykiem ponoszonym przez osoby korzystające z pojazdów mechanicznych. Obie opcje możesz kupić w pakiecie. Z reguły opłaca się to bardziej niż sięganie po każdą z nich osobno.

3. Assistance

Assistance jest ubezpieczeniem, które ma Ci zapewnić poczucie bezpieczeństwa na drodze. Dzięki niemu otrzymasz wsparcie TU na wypadek wystąpienia awarii, braku paliwa czy stłuczki. Co jednak ważne, zakres otrzymanej pomocy zależy bezpośrednio od warunków zawartych w umowie. Klienci poszczególnych ubezpieczycieli mogą liczyć m.in. na załatwienie formalności i zwrot kosztów związanych z holowaniem auta, zapewnieniem samochodu zastępczego na określony czas czy zabezpieczeniem kierowcy i pasażerów (m.in. poprzez zapewnienie im noclegu).

Czy assistance się opłaca? Obecnie decyduje się na niego coraz większa liczba osób. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trasie. Jeśli coś się wydarzy, będziesz mógł liczyć na pomoc prawną, informacyjną, techniczną oraz medyczną.

4. Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego w sytuacji utraty zdrowia lub życia. Charakterystyczne w tym wypadku jest to, że odszkodowanie, np. po wypadku, wypłaca się proporcjonalnie do procentu uszczerbku na zdrowiu — im jest wyższy, tym więcej środków się otrzymuje.

NNW również ma dobrowolny charakter, więc możesz się na nie zdecydować, ale nie musisz. Jeśli będziesz chciał je wykupić, zwróć uwagę na proponowany zakres ochrony i OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Będą się różnić w zależności od oferty konkretnego TU.

5. Polisa na życie

Polisa na życie nie dotyczy samego samochodu, ale jego kierowcy i pasażerów. Zapewnia ochronę finansową na wypadek śmierci, a w niektórych przypadkach również w razie utraty zdrowia — szczegóły zależą od zakresu ochrony i ogólnych warunków ubezpieczenia. Każdy kierowca jest w pewnym stopniu narażony na ryzyko związane z wypadkiem. Nawet zachowanie ostrożności nie sprawia bowiem, że inni uczestnicy zawsze zachowują się tak, jak powinni. Polisa chroni też poza zdarzeniami drogowymi.

Mając ubezpieczenie na życie, możesz zatroszczyć się o swoich bliskich. Jeśli w przyszłości coś by Ci się stało, otrzymają oni środki finansowe, które pozwolą im np. spłacić zaciągnięte przez Ciebie zobowiązania, utrzymać dom w okresie żałoby czy zapewnić sobie wsparcie psychologiczne.

Sektor ubezpieczeń jest rozbudowany, ale wiele z oferowanych w nim usług jest pośrednio lub bezpośrednio skierowanych do kierowców. Niektóre polisy, jak OC, trzeba wykupić. Inne, jak np. AC czy NNW, po prostu się opłacają. Warto zapoznać się ze specyfiką każdej z nich i dokonać zakupów, które dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa na drodze i poza nią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here