Będąc posiadaczem samochodu, jesteś za niego odpowiedzialny. W świetle prawa oznacza to, że powinieneś zadbać nie tylko o to, by był bezpieczny podczas jazdy ulicą, ale również o to, by jeśli nie może jeździć, został wyrejestrowany.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, wyrejestrowanie pojazdu jest obowiązkiem jego właściciela w kilku określonych przypadkach. Jeśli właściciel tego nie zrobi, będzie zmuszony ponieść karę finansową.
Kiedy prawo zobowiązuje cię do wyrejestrowania samochodu?
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym obowiązkowe wyrejestrowanie pojazdu nastąpić musi w następujących przypadkach:
- jeśli pojazd zostanie skradziony,
- jeśli samochód zostanie wywieziony lub sprzedany za granicę,
- w przypadku kasacji samochodu za granicą,
- jeśli potrafimy udokumentować trwałą i zupełną utratę auta,
- w przypadku wycofania pojazdu z obiegu,
- w sytuacji przekazania samochodu do stacji demontażu pojazdów albo do punktu zbierania odpadów.
Wyrejestrowanie samochodu wiąże się z niemożnością jego ponownego zarejestrowania. Są jednak wyjątki, w ramach których można auto zarejestrować ponownie. Takimi sytuacjami są m.in. te związane z koniecznością rejestracji pojazdu za granicą.
Jak zacząć proces wyrejestrowania pojazdu?
By skutecznie samochód wyrejestrować, konieczna jest zwykle wizyta w wydziale komunikacji. Wyjątkiem są sytuacje, w których samochód zostaje zezłomowany, wówczas większość procedur załatwi za nas szrot Warszawa lub inny specjalistyczny podmiot trudniący się kasacją pojazdu. W przypadku przekazania pojazdu do kasacji wśród niezbędnych dokumentów znaleźć się powinna karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Oczywiście niezbędne będzie również przekazanie firmie złomującej tablic rejestracyjnych.
Jeśli wyrejestrowujemy samochód z powodu kradzieży, potrzebne nam będą dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana) i zaświadczenie od policji. Jeśli pojazd wyjeżdża z kraju i z tym wiąże się obowiązek jego wyrejestrowania, będzie trzeba przy rejestracji mieć dokument potwierdzający zbycie pojazdu i stosowne oświadczenie.
Kiedy kończy się proces wyrejestrowania pojazdu, skierowanego do demontażu?
Oddany do demontażu samochód to jednoczesne wydanie zaświadczenia o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. Jeśli już mamy wydane przez firmę skupującą i złomującą samochody zaświadczenie w ciągu 30 dni musimy się z nim zgłosić do właściwego wydziału komunikacji. Co ważne, aby cały proces złomowania czy demontażu, jeśli w samochodzie znajdują się jeszcze działające elementy, mógł się udać, konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości właściciela. Niestety w sytuacji współwłasności pojazdu, konieczna jest również zgoda współwłaściciela, a jeśli nie może on stawić się osobiście, zgoda wyrażona na pełnomocnictwie.
Dlatego warto wybrać odpowiedni skup aut Radom, który oferuje kompleksowe usługi w zakresie złomowania pojazdów.