Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów skradzionego auta?

Ubezpieczenie AC z rozszerzeniem na wypadek kradzieży to opcja, którą warto się zainteresować. Zanim jednak zapłacisz ubezpieczycielowi, sprawdź, czy spełniasz wszystkie niezbędne wymagania, aby uniknąć późniejsze odmowy wypłaty odszkodowania. Zobacz, co jest ważne!

Co się stanie, gdy zgubisz kluczyki i dokumenty?

Zdarzyło Ci się kiedyś pozostawić samochód dosłownie na chwilę przed sklepem, z kluczykami i dokumentami w środku? Takie lenistwo może się okazać naprawdę zgubne w środkach. Zgodnie z przepisami ubezpieczyciela jest to bowiem działanie umyślne, a to z kolei sprawia, że to Ty odpowiadasz za naprawienie powstałej w ten sposób szkody, a nie ubezpieczyciel. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Co się stanie, gdy zgubisz kluczyki i dokumenty

Skłamiesz w umowie? Nie zobaczysz ani złotówki

Myślisz, że małe, niewinne kłamstewko w umowie nikomu nie zaszkodzi, a Tobie pozwoli dostać lepsze warunki na wypadek ewentualnej kradzieży? Nic bardziej mylnego! Umowy ubezpieczeniowe należą do tych obwarowanych największą liczbą przepisów i kruczków – i to właśnie w nich każde kłamstwo najłatwiej sprawić, że cała umowa staje się nieważna. Jeśli tylko w umowie znajdzie się specjalna klauzula, a Ty zostaniesz złamany na kłamstwie, z odszkodowania nici. Najczęściej jednak ubezpieczyciele stoją po prostu sankcje finansowe, obniżając w takich sytuacjach ewentualne odszkodowanie.

Niedoubezpieczyłeś samochód? Odszkodowanie będzie niższe

Niedozubezpieczanie pojazdów mechanicznych to dość częsta praktyka, którą kierowcy stosują w jednym celu: aby obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Niestety niewiele osób wie, że taka oszczędność jest tylko pozorna. W momencie nastąpienia zdarzenia objętego zakresem ubezpieczenia otrzymujesz bowiem świadczenie odpowiadające wartości samochodu wpisanej do umowy – a nie tej rzeczywistej. W efekcie możesz więc naprawdę wiele stracić.

Niedoubezpieczyłeś samochód

Co jeszcze utrudni wypłatę świadczenia po kradzieży?

Ubezpieczyciele robią też problemy z wypłatą odszkodowania w następujących sytuacjach:

– gdy mówiłeś, że auto posiada zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, a ich nie ma – nawet niedziałający autoalarm może stać się powodem, z którego nie otrzymasz odszkodowania po kradzieży auta;

– ochrona przed kradzieżą często obowiązuje jedynie w Polsce. Jeśli do zdarzenia doszło za granicą, ubezpieczyciel ma zatem całkowite prawo, by nie wypłacić Ci odszkodowania z racji przekroczonego zakresu obowiązywania umowy. Przemyśl więc jej rozszerzenie wtedy, gdy opuszczasz granice Polski;

– uważaj też na bagaż, jako że większość umów ubezpieczeniowych go nie obejmuje. Nie możesz więc liczyć na to, że ubezpieczyciel zapłaci Ci chociażby za laptopa, którego zostawiłeś w samochodzie i który zniknął wraz z nim.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here