Kompresor – charakterystyka

Kompresor wykorzystywany jest do uzyskania gazu o wysokim sprężeniu. Stosuje się go w przemyśle i urządzeniach gospodarstwa domowego np. suszarkach, wentylatorach. Kompresor jest jednym z typów sprężarek i niejednokrotnie nazwy te stosowane są zamiennie, co uważane jest za błąd. Same sprężarki dzieli się na: wentylatory, dmuchawy i kompresory, a niedomówienia mogą wynikać ze zbyt dosłownego tłumaczenia angielskiego słowa – „compressor” (sprężarka).

Podstawowe rodzaje kompresorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompresorów, ale najpopularniejszymi są: wyporowe i przepływowe. Kompresor wyporowy zwiększa ciśnienie poprzez zasysanie i tłoczenie gazu. Wyróżnia się m.in.: sprężarki tłokowe, spiralne, membranowe i śrubowe. Kompresory przepływowe bazują na przepływie powietrza przez wirnik, który spręża powietrze. Tego typu sprężarki występują w postaci promieniowych, osiowych, wirowych i diagonalnych mechanizmów. Kompresory wykorzystywane są w przemyśle i domowych warsztatach. Szeroką ofertę tych urządzeń proponuje: https://smartmoto.pl/pol_m_Warsztat_Wyposazenie-warsztatu_Kompresory-300.html. Firma posiada asortyment największych i najbardziej zaufanych producentów na rynku.

Wykorzystanie kompresorów

Kompresory spotyka się na stacjach benzynowych, służą one do pompowania opon. Użycie osprzętu nie jest skomplikowane, wystarczy nałożyć wąż maszyny z blokadą na wentyl opony i  zwolnić blokadę. W zależności od modelu, można spotkać się z kompresorem mechanicznym, albo elektrycznym. W przypadku pierwszego rodzaju trzeba pompować powietrze manualnie. Innym typem sprężarek są kompresory olejowe wykorzystywane w firmach lakierniczych, albo przy zasilaniu osprzętu pneumatycznego. W warsztatach domowych najczęściej stosuje się kompresory bezolejowe, którymi można wyczyścić trudno dostępne miejsca, napompować piłkę, albo oponę czy pomalować ogrodzenie.

Zagrożenia dla kompresorów

Oczywistym jest, że w swym działaniu kompresory wykorzystują powietrze. Trzeba jednak pamiętać, że właśnie dlatego, do środka maszyny może dostać się wilgoć, albo woda. Czynnik ten działa destrukcyjnie na elementy mechanizmu. W celu zapobiegania takich sytuacji, stosuje się osuszacze powietrza, zamrażające wodę, która później zostaje wytrącona. Innym zagrożeniem jest przedostający się z wodą olej. Mieszanina tych dwóch substancji nazywana jest kondensatem. Usuwa się ją za pomocą spustów kondensatu.

Kompresory są niezwykle użyteczne, dlatego stosuje się je w wielu sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie i pielęgnacji urządzenia, by mogło służyć przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest kilka marek czołowych producentów, których osprzęt jest naprawdę wysokiej jakości. W razie pytań i wątpliwości podczas wyboru kompresora, warto poprosić o pomoc doradcę. Można również skorzystać z opinii zamieszczonych na forach specjalistycznych i na stronach sklepów internetowych.   

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here