Nic tak pozytywnie nie wpływa na opinię o ciągniku, jak jego niska awaryjność. Na szczęście w kategorii sprzętu rolniczego nie brakuje maszyn, które spełniają ten warunek. Co ważne, wiele z nich można kupić z rynku wtórnego po niższej cenie. Które więc modele są godne polecenia i na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze niezawodnego ciągnika?
Co oprócz niezawodności jest ważne w ciągniku?
Niezawodność to cecha, która ma kluczowy wpływ na wrażenia z użytkowania sprzętu. Zasada ta dotyczy, oczywiście, nie tylko ciągników, ale również wszelkich innych rodzajów sprzętu mechanicznego i elektronicznego. Przed zakupem słynącej z niskiej awaryjności maszyny warto zastanowić się jeszcze, jakie inne cechy powinien mieć pojazd, by sprawdził się w danym gospodarstwie. Jedną z nich jest moc silnika, którą należy dobrać do rozmiaru uprawianego areału. W przypadku dużych pól najlepiej wybrać model z silnikiem mającym około 150 KM lub nawet mocniejszym.
Druga cecha, która ma znaczenie, to skrzynia biegów. Rolnicy, potrzebujący traktora do ciężkich zadań, ułatwią sobie pracę, wybierając model z automatyczną skrzynią biegów. Oprócz tych cech oraz niezawodności trzeba zwrócić uwagę na układ do montażu dodatkowych narzędzi rolniczych (TUZ), mechanizm oddający moc ciągnika do podłączonej do niego maszyny (WOM) oraz tur do załadunku różnego typu materiałów, np. piasku, obornika, warzyw, owoców czy też drewna.
Kolejna kwestia, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to wiek danego modelu. Rolnicy, którzy chcą kupić maksymalnie niezawodny sprzęt, powinni postawić na przynajmniej kilkuletnie modele. Takie ciągniki zostały już sprawdzone przez innych gospodarzy, co daje zdecydowanie większą pewność zakupu mało awaryjnego traktora niż w przypadku rynkowej nowości. Warto sprawdzić m.in. dostępne na Mascus ciągniki z turem, TUZ, WOM i o różnych parametrach silnika. Wśród nich bez wątpienia uda się znaleźć niezawodny, używany traktor.
Propozycje najmniej awaryjnych ciągników
Wśród godnych uwagi modeli nie brak zarówno nowszych maszyn, jak i tych produkowanych wiele lat wstecz. Ich parametry techniczne różnią się znacznie, ale łączy niska awaryjność. Wobec tego, niezależnie od potrzeb w danym gospodarstwie, każdy rolnik ma szansę znaleźć ciągnik odpowiedni do charakteru wykonywanych w gospodarstwie prac.
Fendt 816 Favorit
Niemiecka firma Fendt od dekad słynie z produkcji mało podatnych na awarie traktorów. Jednym z najbardziej cenionych modeli jest właśnie 816 Favorit, produkowany w drugiej połowie lat 90. Wyposażony jest w sześciocylindrowy silnik o mocy 170 KM i pojemności 6,9 l, co sprawia, że doskonale nadaje się do prac na dużych obszarach. Świadczy o tym również imponujący udźwig na poziomie 8 t. Co więcej, do tego ciągnika można zamontować dodatkowe narzędzia.
Ze względu na duże rozmiary (4,94 m długości, 3,05 wysokości oraz 2,84 m szerokości) i wagę wynoszącą 7,5 t nie można liczyć na dużą zwrotność. Promień skrętu tego ciągnika to 11 m, co dodatkowo potwierdza, że tę maszynę niemiecki producent przeznaczył dla rolników pracujących na dużych polach. Model ten warto wybrać także ze względu na komfort jazdy. Zapewnia go dobrze wyciszona kabina, w której hałas nie przekracza wartości 72 dB.
Zetor 7745
W mniejszych gospodarstwach odnajdzie się czechosłowacki Zetor z silnikiem o mocy 75 KM i o pojemności 3,9 l. Jest to jednostka czterocylindrowa. Pojazd porusza się z prędkością do 30 km/h, co można uznać za wartość wystarczającą w przypadku pracy na mniejszych areałach. Traktor ten kupić można w dwóch wersjach. Jedna wyposażona jest w skrzynię z 10 biegami do przodu i 2 do tyłu, a druga ma ich odpowiednio 20 i 4.
Zaletą Zetora 7745 jest ponadto niska waga i rozmiary. Masa ciągnika wynosi 3,35 t. Jego szerokość to 1,98 m, wysokość 2,68 m, a długość 3,78 m. Rozstaw osi tego modelu to 2,22 m. W połączeniu z napędem na obie osie sprawia to, że traktor jest zdolny do wykonania większości prac nawet na trudnym gruncie. Producent przewidział montaż przednich mechanizmów TUZ oraz WOM. Pewną niedogodnością może być jednak poszukiwanie części zamiennych, ponieważ Zetor 7745 przestał być produkowany w 1992 roku.
John Deere 7810
Kolejny ceniony traktor to owoc prac inżynierów słynnej amerykańskiej marki. Podobnie jak model od Fendt, John Deere 7810 to produkt z końca lat 90. To kolejna duża maszyna, o czym świadczą rozmiary 4,75 m x 2,80 m x 3,01 m (długość x szerokość x wysokość). Promień jej skrętu to 10,2 m. Otrzymała ona sześciocylindrowy silnik o mocy 170 KM. Traktor jest ponadto wyposażony w skrzynię biegów mającą (w zależności od wersji) po 20 lub 24 przełożenia w przód i w tył. Co więcej, jest to bardzo wygodna przekładnia Powershift, która pozwala na zmianę czterech biegów naraz w ramach jednego biegu głównego.
Ciągnik John Deere 7810 rolnicy cenią nie tylko za niską awaryjność, ale również komfort. Model ten ma bardzo komfortową kabinę z pneumatycznym fotelem. Zapewniana w ten sposób amortyzacja wstrząsów umila wielogodzinną pracę na polu. Dodatkowo kabina kierowcy jest klimatyzowana i dobrze wyciszona. Poziom hałasu zatrzymuje się w niej na zaledwie 72 dB.
Case IH Magnum 7250
Najmocniejszy w zestawieniu silnik schowany pod maską IH Magnum 7250 posiada aż 267 KM. Dzięki takiej jednostce jeździ on sprawnie mimo swoich dużych rozmiarów i jeszcze większej wagi. Zasilany jest paliwem z pojemnego zbiornika mieszczącego 445 l płynu. Długość tego ciągnika to 5,3 m, rozstaw osi 3 m, a wysokość 2,98 m. Jego ciężar to aż 8 t. Mimo tego do zakręcenia nie trzeba przestrzeni większej niż w przypadku innych ciągników, a więc 10,4 m. Do kierowania nim służy przekładnia z 24 biegami do przodu i 6 do tyłu.
Case IH Magnum 7250 w wykonywaniu ciężkich prac wspomaga układ jezdny z napędem na cztery koła. Producent przewidział możliwość oddawania mocy innym maszynom. Warto też zwrócić uwagę na udźwig TUZ, który jest jeszcze większy niż masa ciągnika i wynosi 8,5 t. Model cechuje się ponadto wygodną kabiną z pneumatycznym fotelem i klimatyzacją. Interesująca jest jej konstrukcja. Do środka można wejść jedynie z lewej strony.