Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez własnego samochodu. Najczęściej decydujemy się na zakup auta używanego ze względu na wysokie ceny nowych pojazdów. Zarówno w przypadku samochodów z salonu, jak i używanych, wielu kupujących korzysta z finansowania kredytem lub pożyczką.

Według raportu „Komfort jazdy II”, w 2017 roku nabyciem nowego auta był zainteresowany co ósmy Polak (12% badanych), a co trzeci planował zakup pojazdu z rynku wtórnego (31%). Decyzję o wymianie samochodu częściej podejmują mężczyźni. W salonach motoryzacyjnych Polacy przeważnie interesują się takim wyposażeniem samochodu jak klimatyzacja, kamera cofania, podgrzewane fotele, rzadziej pytają o system masażu czy wentylację fotela. Okazuje się również, że chęć wymiany auta maleje z wiekiem kierowców. Na taką opcją najczęściej decydują się ludzie młodzi – 50% Polaków w wieku 18-34 lata planuje zakup samochodu, 40% między 35. a 44. rokiem życia i tylko 37% w wieku 45-55 lat.

– Nowy samochód to marzenie niejednego kierowcy. O takim nabytku najczęściej marzą młodzi kierowcy, dla których auto wiąże się z prestiżem, nie tylko wygodą – podkreśla przedstawiciel TAKTO Finanse – Niestety, młode osoby nie zawsze mogą sobie pozwolić nawet na zakup kilkuletniego pojazdu używanego za gotówkę, nie mówiąc o nowym aucie z salonu. W takiej sytuacji często rozwiązaniem jest kredyt lub pożyczka ratalna.

Jakie samochody kupują Polacy?

W roku 2017 zarejestrowano 486 532 pojazdów. To o 16,89% więcej niż w 2016 roku i jest najlepszym rezultatem od 2000 roku. W 2017 roku na polskie drogi najwięcej trafiło pojazdów marki Skoda – 62 254 auta, co stanowi wzrost o 19,04% w stosunku do roku poprzedniego. Marka ta jest na pozycji lidera sprzedaży samochodów w Polsce nieprzerwanie od 2009 roku. Najpopularniejsze są niezmiennie dwa modele: Fabia i Octavia. Wśród kupujących auta używane największą popularnością cieszą się samochody miejskie średniej klasy oraz pojazdy pojemne, typowo rodzinne. Osoby decydujące się na takie modele najchętniej wybierają auta z silnikiem benzynowym – 48%, diesle – 32% badanych, a LPG – tylko 18% respondentów. Kierowcy wybierający pojazdy z rynku wtórnego przeznaczają na nie około 10-15 tys. zł. Największą uwagę zwracają na pojemny bagażnik, niskie zużycie paliwa i bezawaryjność pojazdu. Wśród używanych aut, podobnie jak w segmencie nowych pojazdów, największą popularnością cieszy się Skoda, kolejne miejsca zajmują Opel, Volkswagen oraz Toyota.

Jak sfinansować zakup pojazdu?

Nowy samochód to duży wydatek. W zależności od wybranego wyposażenia na taki pojazd trzeba przeznaczyć około 60-70 tys. zł. Używane auto kupimy za 5, 10 lub 20 tys. zł – cena zależy od wybranej marki i rocznika pojazdu. Zakup samochodu można sfinansować na kilka sposobów. Na wymarzony pojazd można oszczędzać lub pożyczyć pieniądze. Odkładanie pieniędzy to proces dłuższy i bardziej wymagający. Osoby, które chcą nabyć auto szybciej, mogą zdecydować się na przykład kredyt samochodowy w banku. To jednak wiąże się z wieloma formalnościami. Należy wykazać dochody, przedłożyć zaświadczenie od pracodawcy oraz mieć pozytywną historię w BIK. Cały proces kredytowy wraz z oceną zdolności kredytowej najczęściej trwa kilka dni, ale może również przedłużyć się nawet do tygodnia. Dodatkowo przy kredycie samochodowym pojazd staje się zabezpieczeniem – może to być zastaw rejestrowy (wpis umieszczony w krajowym rejestrze zastawów) lub przewłaszczenie na zabezpieczenie (bank staje się współwłaścicielem samochodu). Auto będące zabezpieczeniem trudno sprzedać i konieczna jest na to zgoda banku.

Gdy kierowcy zależy na czasie, chce szybko załatwić formalności i otrzymać gotówkę, powinien wziąć pod uwagę ofertę firm pożyczkowych. Na rynku pozabankowym można pożyczyć pieniądze szybko, wygodnie (wszystko załatwimy przez internet), a do tego formalności nie są tak skomplikowane, jak w banku. Coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie nie tylko niskokwotowe szybkie pożyczki, ale również pożyczki ratalne, które można wykorzystać właśnie przy finansowaniu zakupu samochodu. W przypadku takich pożyczek możemy pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które spłacimy w ratach dostosowanych do naszej potrzeby. Warto jednak pamiętać, żeby zadłużać się z głową bez względu na to, czy korzystamy z oferty banków, czy firm pożyczkowych. Wtedy pożyczka stanie się wsparciem, a nie źródłem kłopotów.

Dobry samochód to marzenie wielu kierowców. Największą barierą w zdobyciu takiego pojazdu są niestety pieniądze. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku nie tylko zakup za gotówkę może być skutecznym rozwiązaniem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here