Leasing samochodu osobowego

Leasing samochodu to w wielu sytuacjach wybór korzystniejszy niż wzięcie kredytu na zakup. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy chcą zakup pojazdu wliczyć do kosztów firmy, jak i prywatnych konsumentów. W każdym wypadku, należy dokładnie rozważyć potencjalne korzyści płynące z leasingu samochodu. Zapraszamy do lektury, w której przedstawimy najważniejsze informacje na temat leasingu samochodów, podpowiemy dlaczego i kiedy warto korzystać z tego rozwiązania oraz w czym jest lepsze od wzięcia kredytu.

Leasing samochodu coraz popularniejszy

Jak wskazują specjaliści, od kilku lat to właśnie samochody są najczęstszym przedmiotem kontraktów leasingowych. Dotyczy to przede wszystkim samochodów osobowych, ale również samochodów dostawczych, ciężarowych, budowlanych, rolniczych i innych. Szczególnie często opcję leasingu wybierają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe firmy lub zatrudniający kilku pracowników. Mikro i małe przedsiębiorstwa to nawet 2/3 wszystkich leasingobiorców.

Fakt ten jest z pewnością związany z procesami zachodzącymi w polskiej gospodarce. Sprawnie rozwijający się sektor prywatny skutkuje coraz większym zapotrzebowaniem na dostęp do pojazdów, w tym właśnie samochodów osobowych.

Najważniejsze informacje o umowie leasingowej

Leasing jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, w której uczestniczą dwie strony – strona udzielająca leasingu oraz leasingobiorca. Leasing można porównać do umowy najmu lub dzierżawy. W jego trakcie, mamy pełne prawo do korzystania z przedmiotu umowy, bez konieczności jego natychmiastowego zakupu.

Umowa leasingowa jest zawierana na ustalony okres, przez który jesteśmy zobowiązani do spłacania rat leasingowych. Po upływie czasu trwania umowy mamy prawo do nabycia leasingowanego przedmiotu na określonych warunkach. W przypadku leasingu finansowego staje się on naszą własnością automatycznie. W przypadku leasingu operacyjnego, mamy prawo zakupu przedmiotu po cenie niższej w porównaniu do ceny rynkowej.

Leasing czy kredyt na zakup samochodu?

Wiele osób rozważa dwie możliwości – leasing samochodu lub wzięcie kredytu w celu jego zakupu. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Najważniejsze jest, aby dokładnie przeanalizować i porównać koszty z nimi związane i wybrać opcję korzystniejszą dla naszego portfela.

Leasing samochodu jest rozwiązaniem szczególnie korzystnym w przypadku przedsiębiorstw, które pragną w ten sposób wliczyć go w poczet kosztów uzyskania przychodu. Pozwala to na obniżenie podstawy opodatkowania. Ponadto, przedsiębiorcy mają możliwość odzyskania części lub całości naliczonego podatku VAT od rat leasingowych i kosztów eksploatacji pojazdu. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy leasingowane pojazdy użytkują wyłącznie dla celów firmy.

Leasing jest także łatwiejszy do uzyskania niż kredyt. Procedury jego przyznawania są mniej skomplikowane i przebiegają szybciej. Proces udzielania leasingu może trwać zaledwie kilka dni.

Najróżniejsze marki samochodów osobowych stają się przedmiotem umów leasingowych. Szczególnie w przypadku takich marek jak Toyota, Skoda czy Audi leasing jest chętnie wybieranym rozwiązaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here