Wycieraczki samochodowe wydają się tak prostym elementem konstrukcji samochodu, że większość kierowców nie poświęca im zbyt wiele uwagi. To błąd, bowiem choć niepozorne to mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Kilka nieskomplikowanych zabiegów oraz zasad tyczących się ich eksploatacji może znacznie podnieść poziom ich wykorzystania oraz przedłużyć okres użytkowania. Warto je poznać i do nich się stosować – tym bardziej, że prognozy pogody na maj zapowiadają, że jeszcze w tym miesiącu będziemy z wycieraczek dość sporo korzystać…
Zatem co robić, by wycieraczki samochodowe służyły nam jak najlepiej i jak najdłużej?
Przede wszystkim ważne jest, by nie zapominać o ich regularnej wymianie. Kiedy ostatni raz to zrobiłeś? Jeśli około pół roku temu to najprawdopodobniej teraz jest najwyższy czas, by zrobić to ponownie – trwałość wycieraczek bowiem to około 125 tys cykli. Weź to pod uwagę nawet jeśli wydaje Ci się, że w dalszym ciągu działają „całkiem całkiem”, gdyż oko kierowcy z czasem przyzwyczaja się do gorszej widoczności, co obniża możliwość dokonania realnej obserwacji. Nie da się ominąć w żaden sposób zużycia wycieraczek – ozon, promieniowanie UV, uszkodzenia eksploatacyjne – to wszystko ma wpływ na pogorszenie ich stanu.
Jednym z błędów często popełnianych przez kierowców jest używanie wycieraczek samochodowych na suchej szybie. To błąd – gdy wycieraczka samochodowa porusza się po suchej, zanieczyszczonej szybie… Działa niczym papier ścierny. Efekt? Rysy na szybie i na gumie spowodowane 25-krotnie wyższym współczynnikiem tarcia niż ten w czasie używanie wycieraczki na szybie wilgotnej. Płyn do spryskiwania szyb jest zatem konieczny i najlepiej – nie pierwszy lepszy, ale ten atestowany. Jeśli chcesz zaoszczędzisz i sięgasz po płyn bez atestu tak naprawdę sponsorujesz sobie dodatkowe problemy pod postacią: barwnych zacieków i stopniowego niszczenia się gumy wycieraczki.
Do zapamiętania:
- Nie zapominaj o oczyszczaniu piór z przywierającego brudu!
- Unikaj korzystania z wycieraczek „na sucho”.
- Nie używaj wycieraczek na oblodzonej szybie!
- Nie odrywaj przymarzniętej wycieraczki od szyby!
- Korzystaj z atestowanych płynów do spryskiwaczy.
- Pamiętaj o regularnej wymianie wycieraczek.
Bądź dla wycieraczki samochodowej dobry – przecież pracuje ona najczęściej w trudnych warunkach atmosferycznych. Odpowiednia eksploatacja i regularna wymiana są więc niezbędne. Nie bagatelizuj ich roli – dobre działanie wycieraczek samochodowych może być nawet czynnikiem ratującym komuś życie bądź zdrowie. Nie dopuść więc do sytuacji awaryjnej, w której podczas majowej ulewy na nic nie zdadzą Ci się nawet najbardziej nowoczesne reflektory, bo z powodu złego stanu wycieraczki tak naprawdę nie będziesz w stanie nic widzieć.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem olejesamochodowe.com.pl – solidne wycieraczki samochodowe, które w nim znajdziesz sprawią, że podczas jazdy poczujesz się naprawdę bezpiecznie.
Artykuł sponsorowany.