fotolia.com, 163006124 | Autor: natapetrovich

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże znaczenie ma wybór dobrej firmy transportowej. Powierzamy jej bezpieczeństwo przewożonych produktów, prywatnych rzeczy, często nawet ludzi. Chcemy, aby wszystko dotarło na miejsce na czas i w jednym kawałku. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty firmy transportowej, koniecznie sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przed zleceniem usługi.

W pierwszej kolejności powinniśmy określić, czego dokładnie oczekujemy. Zadaj sobie pytanie: jakiego rodzaju transportu potrzebujesz i jakie warunki musi spełniać? Niektóre firmy oferują usługi dodatkowe (np. doradztwo w wypełnianiu dokumentów celnych, wnoszenie), albo łączone. Mają również swoje specjalizacje jak np. transport ciężki, krajowy, paletowy, lotniczy, międzynarodowy, niskopodwoziowy, czy drobnicowy. Ogromna konkurencja na rynku sprawia, że wiele większych firm oferuje swoim klientom każdą z tych usług. Oczywiście największą oszczędność czasu zapewni nam ten przewoźnik, który zapewnia kompleksowy serwis: transport, spedycję i logistykę. W ten sposób wszystko załatwimy w jednym miejscu, bez konieczności szukania kolejnych wykonawców.

W przypadku transportu towarów ogromną rolę odgrywa to, co i gdzie chcemy przewozić. Jeżeli chodzi o produkty spożywcze, firma musi zapewnić nam specjalne, higieniczne pojazdy, czasem umożliwiające przewożenie w warunkach chłodniczych, a dostarczający je kierowca powinien posiadać aktualną książeczkę zdrowia oraz zgodę weterynarza na przewóz żywności. Ważne są również obsługiwane przez przewoźnika obszary – jeżeli szukamy transportu międzynarodowego, upewnijmy się, że firma posiada wszelkie uprawnienia na przewóz towarów w danym państwie. Warto również zdecydować się na usługodawcę, który w razie potrzeby udzieli nam pomocy potrzebnej w załatwieniu dokumentacji i formalności na granicy.

Cena, jakość usług i doświadczenie przewoźnika

W przypadku niektórych towarów, konieczny jest transport specjalistyczny, np. ponadgabarytowy czy ciężki. Tego typu zlecenia wymagają doświadczenia, ogromnej dbałości o bezpieczeństwo, a czasem nawet dość nietypowych rozwiązań. Nigdy nie wybierajmy firmy transportowej w ciemno – w dobie Internetu można szybko sprawdzić opinie o każdym usługodawcy. Oczywiście takie komentarze nie zawsze muszą być autentyczne, dlatego i tak najlepiej samodzielnie rozeznać się w możliwościach danego przewoźnika: szczegółowo wypytać o rozwiązania, które może zaoferować, rodzaj posiadanych pojazdów, dotychczasowych kontrahentów.

Nie dajmy się złapać na bardzo niskie ceny – dość często idą w parze z kiepską jakością, dlatego lepiej nie ryzykować. Pamiętajmy też, że w tej branży wyjątkowo liczy się doświadczenie. To, ile lat działa firma, świadczy o jej statusie. Fakt, że utrzymuje się na tak wymagającym rynku od dłuższego czasu i wciąż zdobywa nowych klientów, oznacza, że dobrze realizowała dotychczasowe zlecenia. Ogromny wybór innych przewoźników sprawia, że kiepsko działający biznes zniknie z tej branży szybciej, niż się pojawił.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here