W obecnych czasach maszyny można napotkać na każdym kroku. Wszędzie ich pełno. W pracy, w gospodarstwie domowym, a nawet na ulicy. Bez cienia wątpliwości można z całą mocą stwierdzić, że nasz świat opanowany został przez maszyny. Większe oraz te całkiem malutkie, a jednak wszechobecne.
Jednakże jak to się dzieje, że coś wygląda, jak wygląda? Że przyjmuje określony kształt bądź wielkość? W jaki sposób można stworzyć każdy, nawet najmniejszy element z tak dokładną precyzją? Za nadanie przedmiotowi pożądanej formy odpowiada proces obróbki. Proces ten, jego rodzaj oraz przebieg wyglądają różnie w zależności od materiału, jaki ma owej obróbce ulec. W przypadku metalu wyróżnić można kilka odmiennych od siebie rodzajów obróbek: plastyczną, cieplną, chemiczną, cieplno-chemiczna i wreszcie mechaniczną skrawaniem.
Obróbka skrawaniem w swym zakresie obejmuje wiele różnorakich procesów, mających na celu nadanie odpowiedniej formy metalom. Bez względu na przyjętą formę, śmiało można uznać, iż jest to przede wszystkim częściowe usuwanie materiału z wykorzystaniem obrabiarki. Dużym, a przede wszystkim wieloletnim doświadczeniem w temacie może poszczycić się firma OMAG, która jest zaufanym dostawcą komponentów dla Niemiec czy innych znaczących państw Unii Europejskiej. Wykonują oni między innymi prace polegające na toczeniu, frezowaniu, a także szlifowaniu.
Za najbardziej rozpowszechnioną metodę obróbki skrawaniem można uznać toczenie. W skrócie prostym językiem można powiedzieć, iż polega ono na wykonywaniu odmiennych ruchów poprzez obrabiany przedmiot, a nóż tokarski. Toczenie przeprowadzane jest za pomocą tokarek.
Obróbka skrawaniem to również szlifowanie. Polega ona na ścieraniu za pomocą ściernicy, osełki lub taśmy ściernej. Metodę tą wykorzystuje się do nadania odpowiednich parametrów przedmiotom ze stali hartowanej i metalowych, a ponadto przedmiotom walcowanym, kutym bądź odlewanych. Frezowanie, jak nietrudno się domyślić, odbywa się z wykorzystaniem frezarki i wieloostrzowego narzędzia.