Naprawa auta - samemu czy w serwisie?

Dziś prawie każdy posiada własny samochód i niemalże wszyscy zmuszeni są do przeprowadzania pewnych napraw. Samochody tak dawniej, jak i dziś ulegają wielu usterkom. Czasami bywają one groźne, a czasami można bez żadnego trudu naprawić je samodzielnie. Zdarzają się również rutynowe prace, które mimo sprawności poszczególnych podzespołów trzeba przeprowadzać.

Jeśli tylko właściciel samochodu posiada odpowiednie doświadczenie, umiejętności, dostosowane do poszczególnych prac miejsce oraz komplet kluczy i narzędzi to można bez niczyjej pomocy dokonać zmian filtrów, wymiany poszczególnych uszczelek, czy wymiany niektórych płynów. W tym przypadku należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że z wymianą oleju wiąże się konieczność ich późniejszej utylizacji. Dla bezpieczeństwa lepiej czynność tę powierzyć specjalistom.

Jak ocenić czy można dokonać samodzielnej naprawy?

  • W pierwszej kolejności należy ocenić dostęp do śrub.
  • Jeśli okaże się, że można do nich samemu dosięgnąć trzeba sprawdzić, czy w warsztacie znajdują się odpowiednie klucze, które umożliwią ich odkręcenie.
  • Następnie należy przeprowadzić na jednej ze śrub test, czy da się je odkręcić. Pod wpływem temperatury silnika często dochodzi do zapieczenia śrub. Wówczas niezbędne jest użycie specjalnego preparatu i klucza pneumatycznego, do którego dostęp najczęściej posiadają jedynie specjaliści.
  • Wymiana poszczególnych podzespołów niekiedy wymaga ich późniejszego ustawienia. W części przypadków można to zrobić bez żadnych problemów, ale niekiedy niestety konieczne jest użycie specjalnych urządzeń, do których nie każdy posiada dostęp.
  • Warto pamiętać, że większość nowych modeli samochodów wyposażonych jest w szereg elektronicznych gadżetów, które powodują, że nawet niektórzy mechanicy mogą mieć problem z ich wymianą.

Kiedy bezwzględnie należy zgłosić się do serwisu?

Oczywiście w momencie, kiedy kierowca wie, że jego umiejętności w żadnym procencie nie pozwalają na samodzielne podjęcie się naprawy. Brak doświadczenia może niekiedy prowadzić do pogorszenia stanu technicznego pojazdu. Nierzadko zdarza się również, że w wyniku pewnych działań pojawiają się kolejne, tym razem znacznie poważniejsze usterki.

Niezależnie od tego, czy kierowca zleca prace naprawcze specjalistom, czy też decyduje się na sprawdzenie swoich sił przy samodzielnym usuwaniu usterek, musi pamiętać o dobrej jakości wszystkich części zamiennych. To właśnie one decydują o finalnej jakości przeprowadzonych prac i ich trwałości. Samochód zawsze musi być sprawny, a konieczne naprawy nie mogą zanadto obciążać domowego budżetu. Tanie zamienniki produkowane są z materiałów cechujących się niską jakością. Ich żywotność jest znacznie krótsza, więc i finalna oszczędność staje pod dużym znakiem zapytania.

Gdzie szukać dobrej jakości części zamiennych?

Najbezpieczniej w sklepach internetowych. Prowadzenie sprzedaży w formie online wiąże się ze znacznie niższymi kosztami utrzymania firmy, więc również cena detaliczna podzespołów zamiennych bywa przyjaźniejsza dla klientów. Ciekawą ofertę sprzedaży można znaleźć w sklepie Autingo – to firma z wieloletnim doświadczeniem i szerokim asortymentem usług. W ofercie można znaleźć dostępność do części zamiennych pochodzących od uznanych w branży producentów: Bosch, Valeo, Delphi i Castrol i wielu innych. Według powszechnej opinii klientów Autingo to sklep, w którym wykwalifikowana kadra pracownicza jest w stanie doradzić i pomóc w wyborze najlepszych dla siebie rozwiązań. Podsumowując. Kiedy kierowca boryka się z usterkami musi dobrze zastanowić się czy jest w stanie naprawić je samodzielnie. Niezależnie od tego czy się tego podejmie, czy też zleci to specjalistom zawsze trzeba stawiać na dobrej jakości części zamienne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here