Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co zawsze powinieneś mieć w aucie?

Posiadanie samochodu i regularne z niego korzystanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, na które będziesz musiał odpowiednio zareagować. Przepisy prawa narzucają listę przedmiotów, które zawsze powinieneś mieć w aucie, by sprawnie sobie z nimi poradzić. O jakie przedmioty chodzi, przeczytasz poniżej.

Wymogi kodeksu drogowego – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Być może będzie to dla niektórych zaskoczeniem, ale są tylko trzy przedmioty, za których brak kierowca samochodu na terenie Polski może zostać ukarany mandatem. Jest to: czytelna tablica rejestracyjna, sprawna gaśnica o pojemności 1 kg oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacją.

Wyposażenie samochodu we wszelkie inne elementy leży po stronie producenta. Jeśli by ich nie było, pojazd nie otrzymałby homologacji (np. prototyp bez świateł przednich czy lusterek bocznych z pewnością nie zostałby dopuszczony do ruchu). Po stronie użytkownika pojazdu leży jednak takie dbanie o stan auta, by nadawało się ono do jazdy. Chodzi na przykład o dbanie o poprawne działanie klaksonu czy spryskiwaczy.

Ciekawa sytuacja zachodzi w przypadku obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej. Teoretycznie kierowca nie może dostać mandatu za jej nieposiadanie. Ale jeśli po zmroku wysiądzie z pojazdu na drodze publicznej poza terenem zabudowanym, stanie się pieszym, a pieszy, po zmroku ma obowiązek noszenia odblaskowych elementów. Rozsądnym wydaje się więc jej zakup (dla kierowcy i wszystkich pasażerów) i wożenie jej ze sobą w aucie.

dodatkowe wyposażenie samochodu

Nowe technologie i nowe potrzeby

Obecnie właściwie niezbędna, szczególnie w przypadku dłuższej podróży, będzie ładowarka samochodowa (krótki poradnik, jak wybrać dobrą ładowarkę, znajdziesz tutaj). Szczególnie przyda się w sytuacji, gdy używamy nawigacji, by dotrzeć na miejsce. Gdyby jednak nawigacja z jakiegoś powodu zawiodła, z pewnością przyda się nam wrzucony do schowka papierowy atlas lub mapa. Skoro już o nawigacji i smartfonach mowa, nie wolno zapominać o zestawach głośnomówiących. Jeśli zdarza Wam się odbierać przychodzące rozmowy telefoniczne lub samemu wykonywać połączenia podczas kierowania pojazdem, tylko używając do rozmowy zestawu głośnomówiącego lub słuchawek, możecie uniknąć mandatu.

Nowe technologie i nowe potrzeby

Wymogi zdrowego rozsądku – dodatkowe wyposażenie samochodu

Choć przepisy prawa nie narzucają obowiązku posiadania w samochodzie innych przedmiotów, zdrowy rozsądek podpowiada, że w nagłych drogowych sytuacjach przyda się nam zapewne: apteczka, zestaw bezpieczników i żarówek, niezbędne podstawowe narzędzia czy koło zapasowe. W Polsce nie istnieje formalny obowiązek posiadania w samochodzie apteczki, ale z drugiej strony każdy kierowca jest obowiązany do udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy. Z apteczką będzie to na pewno łatwiejsze i skuteczniejsze. Zwracajmy uwagę, by apteczka miała jak najbardziej bogate wyposażenie – kupujmy apteczki oznaczone symbolem DIN, z datą produkcji oraz ważności środków sterylnych oraz instrukcją udzielenia pierwszej pomocy. Niezbędna w niektórych sytuacjach okaże się także latarka. Czasami warto mieć w aucie linkę holowniczą. Użyteczna bywa również szara, bardzo mocna taśma zbrojona – w razie nagłej usterki można nią prowizorycznie dokonać naprawy na czas dojazdu do warsztatu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here