Chociaż mogłoby się wydawać, że najważniejszym elementem mającym wpływ na prowadzenie auta jest zawieszenie, znacznie bardziej istotne są opony. Powierzchnia ich styku z podłożem jest stosunkowo niewielka, a mimo to właśnie ogumienie w dużej mierze decyduje nie tylko o komforcie podczas jazdy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie kierowcy i jego pasażerów.

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy ma przyczepność opon, czyli tarcie pomiędzy ich powierzchnią, a podłożem. Zależy ona od kilku czynników, wśród których wymienia się mieszankę zastosowaną podczas produkcji opon, rzeźbę bieżnika, wiek ogumienia, ciśnienie powietrza, a także warunki pogodowe i rodzaj nawierzchni. Przyczepność jest szczególnie istotna w wyścigach samochodowych, ponieważ ma duży wpływ na osiągane przez kierowców czasy. Doskonale wiedzą o tym producenci ogumienia, którzy starają się dostarczyć opony pozwalające na uzyskanie jak najwyższych osiągów. Wbrew pozorom trudniejszym zadaniem może okazać się zaprojektowanie ogumienia do samochodów użytkowanych na drogach publicznych, ponieważ musi ono łączyć dobrą przyczepność z możliwie wysoką trwałością. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala uzyskać efekt, który doskonale spełnia te wymogi, czego najlepszym dowodem są produkty Pirelli.

Perfect FIT

Opony to jedyny element samochodu, który styka się z podłożem. Ich jakość ma więc ogromny wpływ na to, jak prowadzi się auto, czy jest ono bezpieczne i zapewnia komfort jazdy. Producenci samochodów mają świadomość, że dobrze zaprojektowane ogumienie pozwoli w pełni wydobyć możliwości pojazdu, stąd też ściśle współpracują z firmami oferującymi opony. W ten sposób powstaje ogumienie doskonale dopasowane do samochodu. Przykładem może być Pirelli i koncepcja perfect fit marki, która zakłada dopasowanie opony do każdego auta poprzez homologację jak i wykorzystanie podczas produkcji opon specjalnych materiałów oraz nowoczesnych technologii pozwalających uzyskać ogumienie idealnie dostosowane do charakteru auta. W przypadku limuzyn szczególny nacisk kładziony jest na komfort, dlatego też ogumienie przeznaczone dla luksusowych samochodów ma bieżnik zapewniający niskie opory toczenia przy jednoczesnym ograniczeniu emisji hałasu. Nacięcia poprowadzone pod wysokim kątem z kolei gwarantują doskonałą przyczepność i komfort jazdy, zaś zastosowanie specjalnej mieszanki z dużą zawartością krzemionki zapewnia bezpieczeństwo nawet na mokrej nawierzchni. Opony zaprojektowane z myślą o szybkich samochodach sportowych charakteryzują się nieco innymi parametrami. Tutaj również odpowiednio dobrana mieszanka i nacięcia bieżnika zapewniają komfortową jazdę i doskonałą przyczepność w każdych warunkach. Zewnętrzny bark bieżnika jest jednak nieco sztywniejszy, a ponadto charakteryzuje się on większą stabilnością boczną, co zapewnia idealną reakcję na ruch kierownicą. Na uwagę zasługuje też mieszanka bieżnika, która została dobrana tak, aby udoskonalić rozgrzewanie się opony.

Inteligentna opona od Pirelli

Jak już zostało wspomniane, o przyczepności opony decyduje m. in. jej przebieg czy ciśnienie. Użytkownicy, którzy z różnych powodów nie chcą kontrolować zużycia bieżnika czy ciśnienia w ogumieniu swojego auta będą mogli skorzystać z systemu Pirelli Connesso, który firma niedawno zaprezentowała podczas Geneva Motor Show. Jest to platforma cyfrowa wykorzystująca dane z czujnika zamontowanego w wysokiej klasy oponach Pirelli przeznaczonych do aut klasy premium. Sensor pobiera informacje o przebiegu, zużyciu, temperaturze ogumienia, mierzy ciśnienie i obciążenie statyczne pionowe, a następnie przesyła je do jednostki sterującej i chmury Pirelli, gdzie są przetwarzane i przekazywane do aplikacji użytkownika opon. Pirelli Connesso nie tylko powiadomi o zbliżającej się granicy zużycia ogumienia czy znacznym spadku ciśnienia w którejś z opon, ale też zlokalizuje najbliższy serwis wulkanizacyjny. Pozwoli to odpowiednio wcześnie umówić się na wizytę w celu skorygowania ewentualnych nieprawidłowości albo wymiany opon, a tym samym umożliwi uniknięcie kolejek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here