pistolet lakierniczy

Pistolet lakierniczy jest narzędziem używanym przede wszystkim przez profesjonalnych lakierników samochodowych i służącym zwykle do pokrywania karoserii samochodów warstwą nowego lakieru. Ale sprawdzą się one również w rękach amatorów i przy wielu pracach nie związanych z renowacją pojazdów.

Czym są i jak działają pistolety lakiernicze? Kiedy warto je kupić i jaki model wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Do czego można ich używać? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat pistoletów lakierniczych.

Jak działa pistolet?

Historia pistoletu lakierniczego jest zaskakująco długa – świat ujrzał pierwszy aparat natryskowy w roku 1876. Prawdziwie nowoczesne urządzenia powstały w roku 1907 dzięki wieloletnim eksperymentom i testom Thomasa DeVilbissa – były nieduże, lekkie i praktyczne. Co najważniejsze, umożliwiały precyzyjne rozpylanie farb i lakierów na wybrane powierzchnie. Do dziś można kupić narzędzia ręczne sygnowane nazwiskiem ich wynalazcy – to jedne z najlepszych modeli na rynku. Natomiast swój charakterystyczny kształt urządzenia te przybrały w roku 1933 i to właśnie wtedy zaczęto je nazywać pistoletami.

Zasada działania pistoletu lakierniczego jest stosunkowo prosta. Aby mogły działać wykorzystuje się, poza samym urządzeniem, także sprężarkę. To właśnie sprężone powietrze jest nośnikiem cząsteczek lakieru. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

  • – powietrze nie wchodzi w reakcje z cząsteczkami lakieru,
  • – pistolety lakiernicze można stosować z szeroką paletą ciekłych materiałów – mogą być nimi farby, lakiery, klej, bejce, rozpuszczalniki i inne,
  • – możliwe jest uzyskanie optymalnej pod względem grubości warstwy lakieru.

Wszystkie pistolety lakiernicze mają stosunkowo prostą budowę i składają się z korpusu wyposażonego w rękojeść – wewnątrz niego znajduje się tak zwana iglica połączona układem mechanicznym ze spustem wyzwalającym strumień powietrza i farby. Kolejne elementy budowy to dysza, głowica, system przewodów i zaworów służących do regulacji parametrów rozpylania powietrza i materiału. Poza tym korpus posiada zawór i uchwyt służące do zamontowania zbiornika z farbą czy lakierem oraz zawór do podłączenia kompresora.

Teraz opiszemy jak to się dzieje, że po naciśnięciu spustu mieszanka powietrza i materiału przechodzi przez dyszę. W pistolecie mamy dwa, do pewnego stopnia niezależne od siebie, systemy – jeden z nich obsługuje strumień powietrza, a drugi materiał roboczy. I tak:

  • pierwsze naciśnięcie spustu pistoletu powoduje otwarcie systemu przepływu powietrza w przewodach. Na razie jednak strumień nie wydostaje się na zewnątrz pistoletu,
  • drugie naciśnięcie spustu powoduje cofnięcie się iglicy i udrożnienie przewodu z farbą, która poprzez dyszę płynie do głowicy i, napotykając strumień sprężonego powietrza, wydostaje na zewnątrz w postaci równomiernego strumienia drobnych kropelek farby. Warto zwrócić uwagę na to, że powietrze i farba nie mieszają się wewnątrz urządzenia – ich dopływ regulują dwa zupełnie oddzielne systemy.

Rodzaje pistoletów i akcesoria dodatkowe

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeznaczonych do pracy w różnych warunkach i z szerokim wachlarzem materiałów. Należą do nich:

  • pistolet lakierniczy HVLP – czyli niskociśnieniowy. Do jego prawidłowej pracy wystarczy stosunkowo niskie ciśnienie, które, dzięki dużej ilości otworów w dyszy, skutecznie rozpyla farby, lakiery i inne materiały. Takie urządzenie bardzo oszczędnie zużywa ciecze robocze, ale wymaga zastosowania dość mocnego kompresora;
  • pistolet HP – urządzenie wysokociśnieniowe, które jest najstarszym obecnym na rynku typem pistoletu. Posiada jeden nieduży otwór, przez który wydostają się na zewnątrz materiały lakiernicze. Największą wadą tego rodzaju urządzeń jest duże marnotrawstwo farb czy lakierów;
  • pistolet LVLP – stanowi optymalne połączenie obydwu wymienionych wyżej typów – HVLP i HP. Rozpyla materiały pod niskim ciśnieniem przy jednoczesnym mniejszym ich zużyciu;
  • pistolet niskociśnieniowy z obniżonym zużyciem powietrza – potrzebuje ciśnienia jak urządzenie typu HVLP przy obniżonym zużyciu powietrza.

Do prawidłowego działania omawiane narzędzia ręczne muszą zostać wyposażone w dodatkowe akcesoria. Mowa tu z pewnością o odpowiednim kompresorze, ale także o dyszy. Aby otrzymać wysokiej jakości powłokę lakierniczą, akcesoria te powinny zostać starannie dobrane nie tylko do typu i modelu urządzenia, ale także do rodzaju materiału, którym będziemy pracować oraz do typu powierzchni. Odpowiednie akcesoria bez kłopotu kupisz w sklepie oferującym pistolety do malowania. Tam też uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat prawidłowych technik pracy z tymi urządzeniami.

Pistolety lakiernicze – zastosowania

Pistolety to wszechstronne narzędzia, które przydadzą się nie tylko w profesjonalnym warsztacie samochodowym oferującym renowację karoserii, ale także w domu, ogrodzie, pracowni stolarskiej, u amatorów renowacji starych mebli i w wielu innych miejscach. Jak je wykorzystać?

Ponieważ narzędzia te pracują z wieloma rodzajami cieczy, możemy używać ich:

  • w domu – do nakładania szpachli natryskowych, lakierów, bejcy, podkładów i wypełniaczy – prawidłowa technika i odpowiedni model urządzenia zapewnią Ci sukces w pokrywaniu materiałem różnorodnych powierzchni;
  • – w ogrodzie – do bejcowania i malowania altan, ławek, pergoli, donic i innych elementów architektury ogrodowej, również zabezpieczania ogrodzeń, bram wjazdowych i furtek materiałami antykorozyjnymi;
  • – w pracowni stolarskiej narzędzia te wykorzystasz do renowacji starych mebli oraz bejcowania czy malowania elementów drewnianych – parapetów, stolarki okiennej i drzwiowej;
  • – narzędzia te powszechnie wykorzystywane są również w przemyśle do pokrywania maszyn i urządzeń warstwą antykorozyjną.

Narzędzia, jakimi są pistolety lakiernicze, należy używać zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem oraz z zastosowaniem odpowiednich materiałów i przeznaczonych do nich dysz. Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w profesjonalnym sklepie prowadzącym ich sprzedaż. Zapomnij o niewygodnym wałku i pędzlu – zastąp je pistoletem, a praca stanie się dla Ciebie przyjemnością.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here