Podnośnik samochodowy do warsztatu

Podnośnik samochodowy jest ważnym elementem wyposażenia warsztatu. Stanowi on istotną inwestycję,która w znaczący sposób przyczyni się do efektywności napraw samochodów. Jeżeli więc zastanawiasz się jaki podnośnik kupić, po przeczytaniu naszego poradnika dowiesz się, jakie są ich rodzaje oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Rodzaje podnośników

Jednokolumnowe

Najczęściej posiadają udźwig do 2,5 ton, ale możesz również znaleźć takie, które oferują udźwig do 3,5 ton. Występują w wersji mobilnej oraz przystosowanej do użytku stacjonarnego. Z reguły posiadają napęd elektryczny, przenośne podnośniki jednokolumnowe posiadają również mechanizm hydrauliczny. Ich dużą zaletą jest mała ilość miejsca, którą zajmują oraz to, że mogą być stosowane na zewnątrz.

Dwukolumnowe

Dwukolumnowe

Sprawdzą się nawet przy podnoszeniu samochodów o masie nawet do 7 ton. Więc bez problemu naprawisz większe samochody dostawcze. W tym przypadku unoszenie samochodów odbywa się przy pomocy dwóch par ramion regulowanych przegubowo. Ramiona podnośnika poruszają się pionowo po prowadnicach kolumn. To na nich znajduje się siłownik hydrauliczny.

Będzie on stanowił cenne wyposażenie warsztatu. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że przy prowadzeniu napraw możesz korzystać a naturalnego światła.

Trapezowe

Trapezowe

Jest bardziej rozbudowaną wersją lewarka samochodowego, jest wyposażony w cztery ramiona, co wpływa na większą stabilność, niż w przypadku zwykłego lewarka. Do obsługi potrzebujesz korbę. Posiada stosunkowo niewielką podstawę. Taka konstrukcja sprawia, że używanie jego nie jest on w pełni bezpieczne. Nadaje się do mało skomplikowanych napraw. Niewątpliwą zaletą jest jego niska cena.

Nożycowe

Jest bardziej rozbudowaną wersją wyżej opisanych podnośników trapezowych. Jego konstrukcja jest stabilniejsza niż trapezowych. Zasada działania nie należy do najbardziej skomplikowanych. Podnośniki nożycowe działają na podstawie pompę elektrohydrauliczną oraz hydrostatyczną przekładnię. Wykorzystuje się je do mniej skomplikowanych napraw. Idealnie sprawdzą się przy pracach blacharskich czy wulkanizacyjnych. Dużą zaletą jest to, że można je ukryć w podłodze warsztatu.

Typu „Żaba”

Typu „Żaba”

Posiada konstrukcję hydrauliczną, która umożliwia proste i szybkie opuszczanie i podnoszenie samochodu. Jego zaletą jest bezpieczeństwo, posiada bowiem stabilną podstawę o dużej powierzchni, więc nie musisz się martwić o jej przewrócenie podczas napraw.

Motocyklowy.

Stanowi idealne rozwiązanie, jeżeli w swoim warsztacie prowadzisz naprawę tych jednośladów. Udźwig takiego podnośnika to ok. 500 kg. Z reguły posiadają pneumatyczny i manualny sposób podnoszenia.

Konstrukcja w znaczący sposób ułatwi pracę naprawczą oraz serwis motorów.

Rodzaj Napędu

Podnośniki samochodowe możemy również sklasyfikować w oparciu na sposób ich działania, rodzaj wytwarzanej siły oraz o typie zastosowanego w nich napędu.

  • Podnośniki ręczne: posiadają niewielkie rozmiary, co sprawia, że są najbardziej kompaktowe, Idealnie sprawdzają się w podróży, przy ich pomocy możesz przeprowadzić bieżące i nieskomplikowane naprawy samochodu. Przy używaniu należy go dobrze ustawić, jeżeli auto będzie mniej stabilne, może to spowodować jego osunięcie podczas pracy.
  • Podnośniki elektryczne: gwarantuje większą stabilność, co przekłada się na większy poziom bezpieczeństwa. Podczas unoszenia siła skierowana jest pionowo w górę, co sprawia, że ciężar auta jest w pełni zrównoważony.
  • Podnośniki pneumatyczne: do podnoszenia wykorzystywane jest sprężone powietrze, przy pomocy którego w ruch wprowadzany jest tłok. Wadą tych podnośników jest ich wysoka cena oraz ich wielkość co sprawia, że możesz je spotkać w profesjonalnych warsztatach samochodowych.
  • Podnośnik hydrauliczne: dzięki dużej podstawie charakteryzują się większą stabilnością. Konstrukcja nie straci swej stabilności nawet w przypadku niewłaściwego jej ustawienia, ryzyko osunięcia pojazdu jest niewielkie. Podnośnik ten obsługujemy przy pomocy dźwigni.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru podnośnika?

Po zapoznaniu się z rodzajami podnośników do warsztatu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego. Poniżej prezentujemy parametry, które musisz wziąć pod uwagę:

  • maksymalne obciążenie: przy autach osobowych sprawdzą się podnośniki, które zagwarantują możliwość uniesienia od 2 do 4 ton. Oczywiście możesz wybrać podnośnik dwukolumnowy, dzięki któremu podniesiesz auto o wadze nawet do 7 ton.
  • stabilność: bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo pracy, im większa powierzchnia podstawy, tym lepsza stabilność,
  • maksymalna wysokość: jest to ważny czynnik, który zależy od zawieszenia auta oraz rodzaju prac, jakie będziemy przy nim wykonywać. Standardowa wysokość to 15-40 cm. Jeśli jest to samochód sportowy z mocno obniżonym zawieszeniem najlepiej używać „Żaby”, przy samochodach typu SUV podnośnik powinien mieć wyższą wysokość udźwigu.
  • szybkość podnoszenia: parametr ten jest bardzo ważny przy podnośnikach hydraulicznych, elektrycznych i pneumatycznych. szybsze podnoszenie ogranicza ryzyko osunięcia się auta.

Pamiętaj, że na wybór odpowiedniego podnośnika do warsztatu ma wpływ wiele czynników. Przemyśl dokładnie jakie prace będziesz wykonywał oraz przeanalizuj parametry. Wybór odpowiedniego podnośnika wpłynie nie tylko na jakość świadczonych przez Ciebie usług, ale również na bezpieczeństwo Twoje oraz naprawionego pojazdu.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here