Koszt zakupu polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców pojazdów mechanicznych, w ostatnich latach znacząco wzrósł. Dzisiaj płacimy za taką polisę średnio ponad 1000 złotych. Istnieją jednak sposoby na to, by obniżyć wydatki związane z ubezpieczeniem samochodu.

Jak wynika z analizy serwisu mfind.pl, średnia cena ubezpieczenia OC w styczniu 2018 roku wynosiła 1032 złote. Choć w ciągu 12 miesięcy ceny nie zmieniły się znacząco, to jeśli porównamy ten wynik ze średnią ceną polisy sprzed dwóch lat okazuje się, że średni koszt zakupu wzrósł o 373 złote!

Skąd tak duże podwyżki cen OC? Wynika to między innymi z faktu, że w poprzednich latach pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi trwała wojna cenowa. Ubezpieczyciele walczyli o klientów jak najniższymi cenami, oferując polisy niemal “po kosztach”. Pod koniec 2016 roku walka ta, za sprawą decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, została zakończona. Efektem był gwałtowny wzrost składek OC. Pomimo, że fala największych podwyżek jest już za nami, to ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wciąż są wysokie. Jak temu zaradzić?

Jednym ze sposobów jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcy z dużym doświadczeniem i historią ubezpieczeniową. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stłuczki, zniżki w równym stopniu stracą wszyscy współwłaściciele pojazdu. O niższe rachunki za polisę OC można zadbać nawet na kilka lat przed zakupem auta, rejestrując na siebie np. przyczepkę lub skuter. W ten sposób możemy wyrobić sobie zniżki, które zaprocentują niższą składką podczas zakupu ubezpieczenia OC dla pierwszego samochodu.

Przede wszystkim należy jednak porównywać oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Pojawia się jednak pytanie – kto ma czas dzwonić lub kontaktować się ze wszystkim towarzystwami? No właśnie, tutaj z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń OC kup-oc.pl. W zaledwie 5 minut obliczysz stawki na ubezpieczenie OC u największych ubezpieczycieli. Co więcej, bez wychodzenia z domu będziesz mógł również kupić wybraną przez siebie polisę, a komplet dokumentów otrzymasz drogą mailową.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia OC zakres ochrony ubezpieczeniowej reguluje ustawa i jest on taki sam u każdego ubezpieczyciela. Nie ma zatem sensu przepłacać. Po prostu wybierz najtańsze OC!

Dodatkowo, porównywarka oferuje także pomoc i fachową wiedzę z zakresu ubezpieczeń. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, doradcy dokładnie wyjaśnią ci na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami, jak również pomogą wybrać ubezpieczenie najlepiej dopasowane do twoich potrzeb.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zadbać o silnik?
Następny artykułIdealny samochód do przewozów
Redakcja AutoTydzień.pl

Od lat pasjonuje się motoryzacja. Lubuję się w oldschoolowych, klasycznych autach z duszą. Uwielbiam przeprowadzać totalne renowacje samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here