Zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Polsce jest rekordowo niska. Jedynie 30% egzaminów kończy się wynikiem pozytywnym, a kursanci średnio przystępują do części praktycznej 3 razy. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że Polacy szukają sposobów na łatwiejsze zdobycie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami silnikowymi. Jest nim na przykład zdanie egzaminu na prawo jazdy na Ukrainie.

Czy to legalne?

Największą obawę wśród Polaków budzi kwestia legalności egzaminów na prawo jazdy na Ukrainie. W Internecie można natrafić na liczne opinie, że egzamin zdawany za wschodnią granicą jest fikcją, a „kursanci” z Polski nigdy nie przystępują do kursu i egzaminu, a prawo jazdy otrzymują dzięki łapówce. W rzeczywistości są to marginalne sytuacje, a cudzoziemcy, w tym Polacy, mogą legalnie zdać egzamin na prawo jazdy na Ukrainie. Co prawa, egzamin ten jest zwykle nieco łatwiejszy niż w polskim Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, jednak niemożliwe jest „zdanie” go bez osobistego stawiennictwa lub bez wykazania się jakimikolwiek umiejętnościami praktycznymi.

Obawa o to, czy prawo jazdy zrobione na Ukrainie jest wazne w Polsce, jest zasadna, jednak gdy przechodzi się legalnie przez całą procedurę uzyskania dokumentu, bez trudu wymieni się go w kraju na polskie prawo jazdy. Z dokumentem wydanym na Ukrainie należy zgłosić się do właściwego urzędu w Polsce i złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy na krajowe – wymiana z reguły nie przysparza żadnych trudności i trwa maksymalnie kilka tygodni. Do czasu uzyskania krajowego dokumentu możliwe jest poruszanie się po drogach publicznych w Polsce na podstawie prawa jazdy uzyskanego za wschodnią granicą.

Jak długo trwa kurs prawa jazdy na Ukrainie?

Ukraiński kurs prawa jazdy na każdą kategorię trwa od kilku tygodni do 2-3 miesięcy w zależności od częstotliwości szkoleń teoretycznych i praktycznych oraz tempa, w jakim przyswaja wiedzę kursant. Oferty uzyskania ukraińskich uprawnień do kierowania pojazdami w 2 lub 3 dni są zawsze publikowane przez oszustów, chcących wyłudzić pieniądze od cudzoziemców nieznających ukraińskiego prawa. Dokumenty uzyskane „w weekend“ czy „na poczekaniu“ są wydane nielegalnie, przez co ich wymiana w Polsce na krajowe prawo jazdy jest niemożliwa. Dodatkowo można otrzymać zarzuty posiadania fałszywych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. O wiele bezpieczniej jest zatem zdać legalny ukraiński egzamin w obecności policjanta i cieszyć się prawem jazdy, które pozwoli bezpiecznie poruszać się po drogach na całym świecie.

[Głosów:114    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here